IslamBosna.ba-Ummu Mustafa je rođena u selu El-Kubje 1935. godine. Udala se u istom selu, a njen muž je radio kao vozač. Imala je pet sinova i dvije kćeri.
Rođena je i živjela u pobožnoj porodici. Redovno je obavljala namaz i postila, praktikovala je i farzove i nafile. Ramazanske noći je provodila u ibadetu i nastojala je obaviti što više noćnog namaza, posebno u džamiji El-Aksa. Jedan njen brat pripovijeda da je Merjem, još kao dijete, sanjala san u kojem je ušla u Mesdžidu-l-Aksu, gdje je vidjela osvijetljenu sobu oko koje su se tiskali ljudi. Pitala je nekoga za to, pa joj je rečeno da je tu Allahov Poslanik, s.a.v.s., i ona je ušla u tu prostoriju i zatekla Allahovog Poslanika, s.a.v.s., u namazu. Kada je san ispričala svome ocu, to ga je jako obradovalo i zamolio je Allaha da joj podari hair. Njena djeca spominju da je bila revnosna i aktivna u njihovom odgoju i podsticala ih na slijeđenje vjere. Dok su ostali roditelji slali svoju djecu u inostranstvo radi posla i studija, šehida Merjem je svaki put, kada bi njena djeca pošla na putovanje, oporučivala im da se drže vjere, da vode računa o svojoj vjeri, moralu i dostojanstvu. Jedan njen sin je studirao u Americi, a drugi u Italiji, ali su uvijek bili i ostali vezani za El-Aksu, obilazili su je svakog puta kada bi im se ukazala prilika. Oni koji su je znali, govore o njoj sa zadovoljstvom, o njenoj vjeri, moralu, plemenitosti, časti, ali isto tako i o hrabrosti i dostojanstvu, koju je pokazivala na mnogobrojnim demonstracijama i protestnim šetnjama. Jedan njen sin priča kako je njihov otac Ebu Mustafa bio uhapšen 1968., godine i u tom vremenu je ona bila i majka i otac, tako da nimalo nisu osjećali njegov nedostatak.
Pogibija na Allahovom putu
Kada su ljudi saznali za namjeru Jevreja da zauzmu Mesdžidu-l-Aksu, počeli su se okupljati od ranoga jutra, starci i omladina, muškarci i žene, djeca i odrasli. Zbog toga među šehidima El-Akse vidimo toliku raznolikost. Njen sin priča da je ona ustala u ponedjeljak, 8. 10. 1990., kako bi klanjala sabah-namaz a nakon namaza sve do pola devet radila je kućne poslove, kada se vratila njena kćerka iz škole zajedno sa ostalim učenicama koji su protestovali protiv namjere Jevreja da uđu u prostor El-Akse i postave kamen temeljac za njihov famozni hram. Ummu Mustafa je zatražila od kćerke da završi pripremu kolača koju je ona započela, a da ona ode do Mesdžidu-l-Akse. Kćerka je pokušala odvratiti je, ali, majka, uporna, reče: „Ako Allah bude odredio, jest ću tih kolača. A ako poginem kao šehid, podijelite ih kao sadaku.“ Nakon toga je otišla prema kuhinji, uzela par glavica luka,metnula ih u džep, abdestila se i sa sinom se automobilom uputila prema Kudsu. Oko 11 sati je izašla iz pošte u Kudsu i uputila se prema Mesdžidu-l-Aksi. Sin je pokušavao odvratiti, ali je ona bila uporna da će ići uprkos tome što su se otuda čuli rafali. U trenutku njenog ulaska na kapije džamije odigravao se najžešći sukob između cionističkih vojnika i muslimana. Susrela se s nekoliko mladića i dala im malo luka. Dok je tako stajala, neki njen poznanik je pogođen u leđa. Približila se da mu pruži pomoć, ali je i sama pogođena jednim metkom u lice, a drugim u grudi. Tako ranjenu pokušali su je prebaciti u bolnicu, ali cionistički vojnici su blokirali vozila ne dozvolivši da je prevezu, pa je ona ispustila svoju plemenitu dušu. Nakon pogibije, autom je njeno tijelo odvezeno do kuće, gdje je u lokalnoj džamiji klanjana dženaza i ukopana. Tek nakon dva dana cionistički vojnici su se usudili ukloniti zastave sa njenog kabura i kuće, jer to nisu mogli uraditi prilikom ukopa zbog mnoštva prisutnih ljudi. Tako se ova plemenita duša vratila svome Gospodaru, preselila je kao šehid inšaAllah, braneći prvu kiblu muslimana i treći hram po svetosti, Mesdžidu-l-Aksu.
Pripremio: Semir Rebronja
IslamBosna.ba
Povezani tekstovi:
- Hasan el-Bena I-dio
- Kairo i uspostava da’vetskog angažmana pokreta
- Imam Hasan el-Bena i pitanje Palestine
- Šta su drugi kazali o imamu Hasanu el-Beni
- Sejjid Kutb
- Kutbovo razilaženje sa revolucionarnim snagama u Egiptu
- Abdullah Azzam (1941-1989)
- Šejh šehid Ahmed Jasin I-dio
- Oporuke šehida Ahmeda Jasina
- Izuddin el-Kassam (1871-1935)
- Dr. Abdulaziz er-Rantisi (1947-2004)