Uskoro u Parlamentu F BiH Nacrt zakona o pravima pacijenata

0

parlament_bih_copyIako su prava pacijenata i do sada bila propisana Zakonom o zdravstvenoj zaštiti u Federaciji, zdravstveni sistem ne može se pohvaliti da su ona bila i poštovana.
Ni ovaj Nacrt zakona to ne garantuje, ali daje dobar osnov da se nešto promijeni u praksi.

U najkraćem, objašnjava Zlatan Peršić, glasnogovornik Ministarstva zdravstva FBiH, pacijenti imaju pravo na dostupnost zdravstvene zaštite, pravo na izbor ljekara, ali u skladu sa teritorijalnom organizacijom zdravstva, pravo na odabir medicinske procedure, na sve informacije u vezi sa njihovim oboljenjem, te pravo na privatnost, samoodlučivanje i pristanak.

Nevladine organizacije zainteresovane za ovaj zakon prate njegov “put” i nadaju se da će biti usvojen, a potom i implementiran. Kažu da su i do sada pacijenti imali sva ova prava, ali su morali ljekarima davati i koverte. U Transparency Internationalu rijetko hvale, ali prema njihovoj ocjeni, ovaj zakon je za svaku pohvalu, naravno ukoliko ovakav prođe parlamentarnu proceduru.

Emir Đikić, predsjedavajući Odbora direktora Transparency Internationala BIH, kaže da “je jedini problem u BiH taj što je naša legislativa prilično dobra, međutim, kad dođe do promjene zakona, ti zakoni se ne primjenjuju”.
No, u Savezu udruženja oboljelih od poliomyelitisa, povrede mozga i kičmene moždine smatraju da će i ovaj zakon, kao i onaj koji je uveo sistem porodične medicine, biti promašaj.

Uđite u bolnice, gdje nije okrečeno, a čovjek mora imati i svoju pidžamu. To nikada nije bilo tako, mora ponijeti i posteljinu, a neko donosi i hranu
, ističe Dževad Kamber, predsjednik Saveza oboljelih od poliomyelitisa, povrede mozga i kičmene moždine KS.

Pacijenti imaju pravo na lično dostojanstvo i privatnost, na sprečavanje i olakšavanje patnji i bolova, prehranu u skladu sa svojim svjetonazorom, obavljanje vjerskih obreda, naknadu štete, pravo na prevodioca, na samovoljno napuštanje zdravstvene ustanove. Ukoliko neko od ovih prava bude uskraćeno ili prekršeno, pacijent će to moći prijaviti komisijama koje će biti formirane u okviru svake zdravstvene ustanove.

U Transparency Internationalu sumnjaju u objektivnost ovih komisija: „Ukoliko ove komisije zaista budu takve da će njihovi članovi dolaziti iz nekih drugih klinika, to može donijeti pozitivnu notu zdravstvenom sistemu i jednostavno poboljšati kvalitet usluga prema pacijentima te smanjiti nivo korupcije”, smatra Đikić.

I u Udruženju su skeptični, predsjednik Saveza kaže da ne treba očekivati ništa od komisija te dodaje: „Kad bi komisije bile neutralne, iz naroda, kad bi razumjele i pratile pacijente, ali to je nemoguće. To naši rukovodioci neće dozvoliti.“

No, u resornom ministarstvu kažu da zakonu treba pružiti šansu, a komisije će svakako biti sastavljene od osoblja zdravstvenih ustanova. Peršić napominje da se„ i dalje zadržava pravo da se pacijent može obratiti nadležnoj zdravstvenoj inspekciji, da može pokrenuti spor pred građanskim ili krivičnim sudom.“

Za kršenje prava pacijenata Nacrt zakona je predvidio kazne za osoblje i zdravstvene ustanove, a kazne su u vrijednosti od 10 do 15 hiljada KM. Naravno, ovo je tek forma nacrta pa se može očekivati da će u parlamentarnoj proceduri Vladin prijedlog pretrpjeti određene izmjene.

Hayat.ba

Leave a Reply