Alkalaj oštetio BiH za više od 50.000 KM
Tužilaštvu BiH nedavno je predata krivična prijava protiv ministra vanjskih poslova Svena Alkalaja zbog zloupotrebe položaja ili ovlaštenja.
U prijavi se navodi da je Alkalaj, suprotno važećim zakonima, u Misiji BiH pri UN-u kao diplomate angažirao Sašu Toperića (savjetnik) i Erola Avdovića (prvi sekretar Misije), čime im je, prekoračivši granice svojih ovlaštenja, omogućio pribavljanje dobiti u iznosu većem od 10.000 KM na štetu državnog budžeta.
Prijavu, uz koju je priložio i niz dokumenata iz kojih se vidi da uz Toperićevo i Avdovićevi ime stoje i zvanja savjetnik, odnosno prvi sekretar, predao je uposlenik MVP-a, navodeći da je “anonimna prijava jedina moguća opcija iz razumljivih razloga”.
– Predlažem da Tužilaštvo, uvidom u evidenciju državnih službenika u MVP-u, kod Agencije za državnu službu BiH, utvrdi da Avdović i Toperić nisu ni državni službenici, a ni diplomati, kako se lažno predstavljaju – navodi se u prijavi.
Preporučeno je i da se zatraže službeni podaci o svim isplatama Toperiću i Avdoviću, “jer je vjerovatno da je iznos imovinske koristi koju su pribavili veći i od 50.000 KM”.
Na web-stranici Misije BiH pri UN-u navodi se da je Toperić savjetnik, ali nigdje se ne može naći i Avdovićevo ime, dok na stranici MVP-a među članovima naše misije nema nijednog ni drugog imena.
Komentar o krivičnoj prijavi i Toperićevom i Avdovićevom statusu od Alkalaja nismo mogli dobiti, jer ministar nije odgovarao na naše telefonske pozive.
Avdović piše, a Barbalić potpisuje
Ranije nam je u MVP-u nezvanično potvrđeno da Alkalaj planira u Njujorku formirati ured za komunikacije, s Avdovićem na čelu. No, dok to ne bude i zvanično urađeno, Avdović, između ostalog, izrađuje izvještaje sa sjednica Generalne skupštine UN-a, koji u MVP stižu s potpisom šefa Misije Ivana Barbalića.
Avaz