Gazi je potrebna obnova, odmah!

0

gazaIslamBosna.ba– ‘Ne možemo više čekati obnovu mirovnog procesa. Ljudska patnja zahtjeva trenutnu akciju.’

Svima je jasno da je mirovni proces na Bliskom istoku u slijepoj ulici. Izraelska naseljenička ekspanzija na palestinskim teritorijama se nesmetano nastavlja, i dok je to tako, lideri PLO-a odbijaju bilo kakvu mogućnost obnove mirovnog proces, oslanjajući se na činjenicu da nijedna arapska ili islamska zemlja neće prihvatiti nikakav dogovor sklopljen u vremenu u kojem Izrael proširuje svoju kontrolu u istočnom Jerusalemu.

Prigovori SAD-a su potkopali egipatske napore u njihovom pokušaju da konačno riješe nesuglasice između Fataha i Hamasa, što bi omogućilo održavanje novih izbora 2010. godine. Suočeni sa bezizlaznom situacijom vodstvo PLO-a je odlučilo produžiti mandat Mahmudu Abassu – odluka koju je osudila većina Palestinaca.

Iako su Sirija i Izrael za vrijeme Olmertovog mandata uz tursko posredovanje bili blizu konačnog dogovora, sadašnji izraelski premijer Benjamin Natanyahu odbacio je takvu mogućnost.

Vijeće UN odobrilo je izvještaj  humanitarnih organizacija i pozvalo i Izrael i Palestince da istraže navode o počinjenim ratnim zločinima u minulom ratu u Gazi. Pozitivna reakcija čini se da će izostati.

Ukratko: Un rezolucije, Ženevske konvencije, prijašnji dogovori Izraelaca i Palestinaca i Arapska mirovna inicijativa su ignorirane. U međuvremenu se nastavlja uništavanje arapskih kuća, izraelska naseljenička ekspanzija u Istočnom Jerusalemu i Zapadnoj obali, i plaestinske rakete kao odgovor Izraelu, što samo po sebi predstavlja nesavladivu prepreku ka miru.

Još veću brigu predstavlja Gaza, kojoj predstoji još jedna zima obojena velikom ljudskom patnjom. Posjetio sam Gazu nedugo nakon prošlogodišnje izraelske invazije, tokom posjete imao sam priliku vidjeti veliki broj beskućnika koji žive ispod improvizovanih najlonskih šatora, ili u rupama iskopanih u ruševinama njihovih dojučerašnjih domova. Uprkos palestinskim i međunarodnim garancijama da materijali poput cementa, drveta i sl. neće biti korišteni u vojne svrhe, njihov uvoz u Gazu ipak nije dozvoljen. Snažna protivreakcija na tu odvratnu situaciju je izostala i od strane SAD-a i od drugih nacija.

Diskutovao sam sa mnogim arapskim i evropskim zvaničnicima o načinima pomoći građanima Gaze. Njihov odgovor je bio da izraelska blokada onemogućava bilo kakav vid pomoći. Donatori naglašavaju da su donirali velike sume novca za izgradnju škola, bolnica i tvornica, samo da bi sutra svjedočili njihovom razaranju izraelskim preciznim bombama. Bez međunarodnih garancija da se to neće ponovoti, zašto rizikovati gubitak tolikih sredstava u budućnosti, pitaju se?

Vrijeme je da se suočima sa činjenicom, da u prošlih 30 godina, nijedna nacija nije uspjela ili nije željala da pomakne stvari s mrtve tačke i potakne zavađene strane da se pridržavaju okvira međunarodnog prava. Čekati se više ne može! Izrael se dugo branio riječima kako ne može pregovarati sa „teroristima“, ali uživali su čitavu godinu bez „terorizma“ pa opet nisu pregovarali. Predsjednik Obama obećao je konkretne korake i aktivno učešće njegove administracije u pronalaženju mira, ali dosada nije viđen nikakav stvarni pomak na tom putu, zvaničnih pregovora nema. Svjetske sile moraju reagovati, i individualno i kolektivno. Vrijeme je za hrabre akcije.

Jimmy Carter,The Guardian
Prijevod i obrada: IslamBosna

Leave a Reply