Pitanje minareta se seli u Strasbourg
IslamBosna.ba– U Evropski sud ljudskih prava u Strasbourgu je upućena žalba na prošlomjesečnu odluku švicarskih birača da zabrane gradnju minareta.
Žalbu je podnio Hafid Ouardiri, švicarski muslman porijeklom iz Alžira i bivši glasnogovornik džamije u Ženevi.
On zahtijeva da sud odredi nespojivost zabane sa Evropskom konvencijom o ljudskim pravima.
Nekih 57,5 % švicarskih glasača i 22 od 26 kantona je glasalo za zabranu gradnje minareta prošlog mjeseca.
Zabranu je predložila Stranka Švicarskog Naroda (SVP), najveća stranka u švicarskom palamentu, koja je izjavila da su minareti simbol islamizacije.
Ouardirijev advokat Pierre de Preux je izjavio da će žalba dovesti do neuobičajene procedure u Strasbourgu. Očekuje se da će sudu trebati oko 18 mjeseci da odrede da li je Ouadririjeva žalba “formalno prihvatljiva”.
Kada se žalba usvoji kao prihvatljiva, do odluke se može čekati još nekoliko dodatnih godina.
U Švicarskoj živi oko 400 000 muslimana, a islam je nakon kršćanstva druga religija po brojnosti.
IslamBosna