Prema podacima UNDP-a (Program Ujedinjenih nacija za međunarodni razvoj) broj incidenata u kojima je korišteno vatreno oružje je u stalnom porastu i u 2009. broj oružanih incidenata je za 403 posto viši u odnosu na prošlu godinu. Iz UNDP ističu da je od završetka rata do 2003. godine u BiH je od nelegalnog naoružanja poginulo oko 8.000 ljudi, a BiH u tom pogledu i dalje predstavlja pravu tempiranu bombu.
Šef UNDP-ovog Odeljenja za sigurnost i pravdu Amna Berbić kaže da je broj oružanih incidenata alarmantan i da zahtijeva temeljnu analizu pitanja sigurnosti građana u BiH.
“Neophodno je brzo harmonizovati domaće zakone u skladu sa direktivama Evropske komisije, koja ne samo da propisuju strože kaznene odredbe, nego i obaveznu preregistraciju oružja svakih pet godina. To podrazumijeva da svaki građanin BiH koji posjeduje oružje svakih pet godina mora da ga odnese na testiranje i da uradi novi ljekarski pregled”, ističe Berbićeva.
Direktive EK, dodaje ona, veoma su stroge u smislu izdavanje dozvole za nošenje oružja, jer svaka osoba koja posjeduje oružje ne može i da ga nosi. Ona upozorava da će, sve dok se zakonodavstvo u BiH ne uskladi sa evropskim, naoružanje biti rasprostranjeno i lako dostupno svima, pa čak i djeci koja zbog toga svakodnevno ginu.
Iz UNDP ističu i da u BiH cvjeta crno tržište oružja na kome se puška može kupiti po cijeni od 300 do 400 KM, dok ista puška u Sloveniji košta oko 2.000, a u Austriji ili Njemačkoj 4.000 KM.
24sata.ba