Kapital u federalnom vlasništvu ‘stanjio’ se za tri milijarde maraka!

0

ganic_enesPrema podacima Agencije za privatizaciju FBiH gubici u velikim, većinski državnim, firmama u posljednjih devet godina su osnovni razlog za osipanje vrijednosti kapitala koji je u ovom periodu smanjen za više od tri milijarde KM.

Za saldo sa uknjiženim gubitkom a bez dobiti u poslovanju krivci su rukovodstva firmi i resorna ministarstva koja ne sankcionišu topljenje kapitala, kažu u Agenciji. Kako kažu, problem je što nema sankcija za gubitke u državnom kapitalu, niti nagrade za njegovo uvećanje. Saniranje gubitaka bez poduzimanja mjera za otklanjanje uzroka kod ovih preduzeća je česta i neopravdana praksa, a stalni dugogodišnji gubici su i glavni razlog zastoja privatizacije.

“Kapital nestaje, a ministarstva ne rade ništa kako bi otklonili uzroke nastajanja gubitaka. Loše rukovođenje, nekonkurentnost i neprilagođenost firmi tržišnim uslovima poslovanja razlozi su za gomilanje i akumulaciju gubitaka koji su bili isknjiženi na teret kapitala što je sve na kraju rezultat lošeg poslovanja”, rekao je za “San” Enes Ganić direktor Agencije za privatizaciju FBiH. On kaže da u lošem poslovanju značajno mjesto zauzima i socijalni faktor, “jer firme zadržavaju na poslu mnogo više ljudi nego što je potrebno i ekonomski opravdano”.

Jedna od firmi koja je u programu za privatizaciju u narednoj godini je i Fabrika duhana Mostar, za koju bi privatizacija bila nemoguća ako bi se dugovi od 9,5 miliona KM isknjižili na teret kapitala, jer kapitala više ne bi bilo. Slična situacija je sa još nekim firmama kao što su KTK Visoko, Aida Tuzla, Šipad Komerc , Krivaja Zavidovići, koji godinama gomilaju gubitke, a u posjedu su značajnih nekretnina čija je knjigovodstvena vrijednost vremenom smanjena pa je sada znatno manja od tržišne vrijednosti.

“Mi mislimo da nekretnine za ove firme mogu da predstavljaju neku novu vrijednost koja se tek treba izračunati, ali koja sigurno postoji i koja je mnogo veća od sadašnje knjivodstvene vrijednosti, kaže Ganić i dodaje kako je ipak krajnji potez u ovakvim slučajevima na nadležnim ministarstvima koja su vlasnici kapitala”, kaže Ganić.

Kako su lako i brzo oboreni privredni giganti govore podaci da je u Agrokomercu 2004. godine bilo 320 miliona KM kapitala, a sada je 120 miliona, Krivaja je imala 300 miliona KM, a sada nije ostalo ništa.

Rudnici za jednu godinu prave 80 miliona KM gubitka, a komunalna preduzeća samo u Kantonu Sarajevo u prošloj su godini imala gubitak od 46 miliona KM. Stravični podaci za koje “niko nije kriv” i niko ne odgovara…

U Agenciji ne priznaju da su spor i neefikasan proces privatizacije i odugovlačenja sa pokretanjem raskida ugovora koji se ne poštuju, razlog što su neke firme godinama čekajući “dobru”privatizaciju gubile vrijednost.

“To nije stvar privatizacije nego lošeg poslovanja. Međutim, činjenica je da bi se u Zakonu o privatizaciji morala napraviti izmjena koja bi omogućila puno bržu privatizaciju, što smo mi i predložili ali su od naših prijedloga samo neki prihvaćeni , a ovi ostali čekaju da budu usvojeni na Parlamentu FBiH, a potom testirani u privatizacijama naredne godine. Naše tržište je teško i puno administrativnih i zakonskih prepreka za investitore. Naredna godina sigurno neće biti najoptimalnija za privatizaciju, ali sigurno je da nećemo ići ispod utvrđenih kriterija i minimuma”, kaže Ganić.

Od devet preduzeća planiranih za privatizaciju u idućoj godini, samo jedno nema akumulirani gubitak. To je “Bosnalijek”, čija je akumulirana dobit 8,8 miliona KM.

Prema podacima iz plana privatizacije, akumulirani gubitak KTK je 58,8 miliona KM, a FDM-a 9,5 miliona KM. Sa 30. junom ove godine, akumulirana dobit Energoinvesta je 10,3 miliona KM, a akumulirani gubitak 25,4 miliona KM, dok je kod “Unisa” akumulirana dobit 360.000 KM, a gubitak 2,2 miliona KM.

Šipad eksport-import nema dobiti, a akumulirani gubitak je oko 7.500 KM. Ni Remontni zavod Travnik nema dobiti, već samo akumulirani gubitak od 210.000 KM. Akumulirana dobit “Aluminija” Mostar je 61,8 miliona KM, a gubitak je 14,1 milion KM. Akumulirana dobit sarajevske “Hidrogradnje” je 1,6 miliona KM, a gubitak milion KM.

 

24sata.info

Leave a Reply