Stalni predstavnici država EU dogovorili su krajem prošle sedmice zaključke prema kojima vojne snage i operacija “Altea” u ovom obliku treba da budu okončani nakon izbora naredne godine, saznaje “Dnevni avaz”.
List navodi, pozivajući se na izvore u EU, da je do samog sastanka neizvjesno da li će ministri usvojiti takvu odluku.
“Postoji saglasnost o samom tekstu odluke i principima, ali neke zemlje izrazile su rezervu prema trenutku donošenja odluke. Neki smatraju da nije dobar trenutak da se ta odluka donese, imajući u vidu aktuelnu političku situaciju u BiH i da bi to trebalo učiniti nešto kasnije. Konsultacije još traju i nije isključeno da odluka, ipak, bude donesena”, rekao je ovaj izvor.
EUFOR, koji ima operativni mandat, naslijediće, kako je ranije planirano, znatno manja vojna misija Unije sa zadatkom da savjetuje i obučava Oružane snage BiH.
Nacrt odluke Savjeta EU za spoljne poslove nije precizirao broj vojnika koji će ostati u BiH, ali se pretpostavlja da ih neće biti više od 250. Oni će, isključivo, imati zadatak da pomognu u izgradnji odbrambenih kapaciteta i standarda u BiH.
Savjet EU smatra da bi transformacija vojnih snaga iz izvršnog u savjetodavni karakter doprinijela da domaće institucije preuzmu procese u BiH.
“EUFOR je dao značajan doprinos stabilnosti i bezbjednosti. Na dostignućima te misije Savjet EU je odlučio
da počne savjetodavnu misiju što prije. Načini na koji će se održati aktivno praćenje situacije biće razmotreni kroz relevantne institucije EU, naglasili su ministri.
Okončanje misije EUFOR-a u BiH je odluka o kojoj se u EU već dugo govori i koja se priprema. Kada bude donesena, ona će značiti istorijsku prekretnicu u kojoj će BiH prvi put nakon Dejtona biti bez stranih vojnih snaga koje mogu reagovati ili preduzeti vojnu akciju.
U nacrtu odluke, EU izražava spremnost da se operativni i izvršni mandat zadrži i duže od planiranog “ako to situacija bude zahtijevala”.
24sata.info