Ivanić: ‘Svi u BiH žrtve političara iz Sarajeva’

0

mladen_ivaniLider Partije demokratskog progresa (PDP) Mladen Ivanić izjavio je da političari iz Sarajeva žele više nego što kompromis podrazumijeva i da će svi u BiH biti žrtve takve politike.

On je poslije razgovora sa zamjenikom državnog sekretara SAD Džejmsom Štajnbergom rekao novinarima da je moguć politički dogovor u vezi sa izborom članova Predsjedništva BiH, usklađivanjem Ustava sa Evropskom konvencijom o ljudskim pravima, kao i da budu dogovoreni određeni iskoraci na putu BiH ka EU.

Prema njegovo mišljenju, vladajuća koalicija se ne može dogovoriti, a stranci neće da nameću rješenja.

Ivanić smatra da neće biti iskorištena dobra volja međunarodne zajednice zbog maksimalističkih zahtjeva predstavnika vladajuće koalicije u BiH.

Nakon sastanka, kome je prisustvovao i državni sekretar švedskog MIP-a Lars Valund, Ivanić je rekao novinarima u Sarajevu da će biti jako iznenađen ako bude postignut kompromis.

Štajnberg i Valund danas u Sarajevu održavaju bilateralne sastanke sa političkim liderima iz Republike Srpske i Federacije BiH o ustavnoj reformi u BiH.

Nova runda pregovora vodi se nakon što je propao dogovor domaćih lidera poznat kao “prudski dogovor”, a nakon toga i zajednička inicijativa američkih i evropskih diplomata poznata kao “butmirski paket”.

Ministar spoljnih poslova Švedske Karl Bilt i zamjenik državnog sekretara SAD Džejms Štajnberg vodili su butmirske pregovore u oktobru.

(Svevijesti.ba)

Leave a Reply