Slobodna Dalmacija je kontaktirala s Josipovićem i sjedištem SDP-a kako bi utvrdili radi li se o samostalnoj Josipovićevoj politici ili je stranka koja je najžešće odbijala dijasporu kao biračko tijelo podlegla predizbornoj demagogiji.
Rezultat nastojanja bio je iznenađujući. Ne samo da su i Josipović i SDP podržali pravo glasanja Hrvata u BiH (što su u prošlosti često isticali kao problem), nego više nisu protiv osnivanja trećeg, hrvatskog entiteta u BiH, te revizije Daytonskog sporazuma.
“Daytonski je sporazum odigrao veliku ulogu za uspostavu mira u BiH. Kao i svaki dokument, protekom vremena dijelom gubi funkcionalnost. Očito je da BiH ne funkcioniše dobro i da načelo jednakopravnosti sva tri naroda nije zaživjelo. Ako ne oživi načelo jednakopravnosti, teško je očekivati sređivanje stanja u BiH”, kaže Ivo Josipović.
“U BiH se mora oživotvoriti načelo jednakopravnosti sva tri naroda. Konkretni model u kojemu će se to načelo oživotvoriti, stvar je dogovora sva tri naroda u BiH. Oni moraju odlučiti u kakvoj državi žele živjeti. Uvođenje trećeg entiteta moguće je jedino saglasnošću sva tri naroda. Naravno, u tom slučaju treba vidjeti kakav je položaj onih Hrvata koji ostaju van tog entiteta. Brojni su Hrvati u srednjoj Bosni, Posavini, Sarajevu…”
“Potrebno je osigurati i njihovu jednakopravnost. Hrvati su jedan od tri konstitutivna naroda i nedopustivo bi bilo njihovo svođenje na nacionalnu manjinu u bilo kojem dijelu BiH”, odlučan je Josipović.
Ni stav sjedišta SDP-a nije drugačiji: “Daytonski sporazum je pomalo zastario, on je u tom trenutku, 1995. godine, bio dobar prekid vatre, osigurao je elemente da BiH postane pravna država.
Ako se ne može revidirati sporazum, onda ga treba ozbiljno nadograditi, jer ovakav više ne zadovoljava. Tri su solucije. Prvo je uvesti treći entitet, kako bi se osigurala jednaka prava. Druga mogućnost je kantonizirati BiH, uključujući cijelu Republiku Srpsku. Decentralizovati državu da se može odlučivati na nivou lokalne uprave. Treća solucija je status quo”, smatra SDP.
Uz to, izgleda da su po pitanju prava glasa Hrvata u BiH ljevica i desnica usaglasile mišljenja, jer Josipović, a i SDP, smatraju da – sve dok se Hrvatima u BiH Ustavom garantuje učešće na izborima u RH – to pravo ne smije im se oduzeti.
“Potrebno je novim nacionalnim konsenzusom vidjeti je li potrebna promjena u izbornom sistemu i ima li sadašnja 11. izborna jedinica smisla. Gnjev u Hrvatskoj prema glasanju Hrvata u BiH ne izaziva glasanje kao takvo, nego brojne izborne prevare koje kreiraju animozitet prema Hrvatima iz BiH i njihovom pravu glasa.
Budimo iskreni, te su prevare primarno motivisane iz Zagreba, ne iz Mostara. Neki novi, korektniji izborni sistem i pravično provođenje izbora bili bi važan korak prema uspostavi povjerenja Hrvatske i Hrvata u BiH”, kazao je Ivo Josipović.
Višeslav Raos, politolog iz Centra za politološka istraživanja, smatra da Josipovićev stav varira i da će, kako kampanja bude odmicala, još više varirati od stava SDP-a, što se najbolje moglo vidjeti kada je u Saboru glasao protiv sporazuma sa Slovenijom.
Također napominje da je i SDP-ova promjena politike oko glasanja u BiH rezultat idućih predsjedničkih izbora.
“Sjedište SDP-a nema jasnu koncepciju, već se puštaju probni baloni kako bi se stranka, u kojoj postoje stavovi, ali nema odlučnosti, približila široj javnosti”, tvrdi Raos i napominje kako će se nova, mlada struja unutar SDP-a, najvjerovatnije, i u budućnosti truditi ograditi od stavova koje je zastupala stranačka “stara garda”.
“Takvom politikom se cilja na što veći udio birača, a to će dovesti do toga da će se stav i program SDP-a moći još teže definisati”, zaključio je Raos.
rtm