Arafat htio da ga ubije, a Abbas ga imenovao nasljednikom… Ko je Hussein eš-Šejh?

Huso Šejh

IslamBosna.baPraćen kontroverzama i optužbama, Hussein eš-Šejh nalazi se na korak od preuzimanja vodstva Palestinske samouprave, nakon što je Izvršni komitet Organizacije za oslobođenje Palestine (PLO) jučer potvrdio prijedlog Mahmuda Abbasa o njegovom imenovanju za zamjenika predsjednika i u PLO-u i u Palestinskoj samoupravi.

Ova odluka dolazi nakon što je Centralno vijeće PLO-a, čiji je sastanak bojkotovala većina velikih nacionalnih snaga, uključujući Narodni front za oslobođenje Palestine, dao preporuku Abbasu.

Ko je Hussein eš-Šejh?

Hussein Šehada Muhammad eš-Šejh, rođen 14. decembra 1960. u Ramali, kao mladić je uhapšen od strane izraelskih okupacionih snaga, gdje je naučio hebrejski jezik, što će kasnije biti ključno za njegovu ulogu u sigurnosnoj koordinaciji sa Izraelom.

Nakon sporazuma iz Osla 1993. godine, eš-Šejh postaje član političkih odbora na Zapadnoj obali i u Gazi, a 1994. je imenovan pukovnikom u sigurnosnoj službi Palestinske samouprave.

Tokom druge intifade, eš-Šejh je smatran relativno neupadljivom figurom u poređenju s Mervanom Bargusijem i bio je svrstavan u umjereno krilo zajedno s Mahmudom Abbasom. U tom periodu došlo je do napetosti između eš-Šejha i Arafata, pri čemu je Arafat naredio njegovo hapšenje prije nego što se eš-Šejh povukao iz javnosti. Neki izvještaji navode da je Arafat čak planirao njegovo ubistvo. Međutim, nakon Arafatove smrti i dolaska Abbasa na vlast, situacija eš-Šejha se promijenila, te je postao jedan od ključnih donosilaca odluka u vlasti.

Uloga u vlasti i jačanje moći

Eš-Šejh je 2007. godine imenovan za predsjednika Generalnog ureda za civilne poslove s ministarskim rangom, kao i za predsjednika Visokog odbora za civilnu koordinaciju (CAC). Time je postao ključna poveznica s izraelskim vlastima, koordinirajući s različitim izraelskim institucijama, uključujući vojsku, obavještajnu službu Shin Bet i druga ministarstva.

Kao dio svoje funkcije, eš-Šejh je upravljao transferom poreznih sredstava koje Izrael prebacuje Palestinskoj vlasti, izdavanjem dozvola za ulazak u izraelske teritorije, distribucijom VIP kartica za palestinske zvaničnike i trgovinskih dozvola (BMC) za poslovne ljude. Ova uloga mu je donijela značajan politički utjecaj, ali i kritike zbog navodne birokratije, korupcije i neefikasnosti, posebno u 2022. godini.

Eš-Šejh je poznat kao jedan od najbogatijih u Palestinskoj samoupravi, s imovinom koja uključuje kamenolome, benzinske pumpe, velike trgovine i luksuznu vilu u Jerihonu. Nakon rata u Gazi 2014. godine, imenovan je za predstavnika Palestinske samouprave u tročlanom odboru za obnovu Gaze, gdje je bio ključna poveznica u mehanizmu za obnovu (GRM). Između 2015. i 2016. godine, vodio je sastanke s izraelskim zvaničnicima, uključujući ministra finansija Moshe Kahlona i Yoava Mordechaja.

U septembru 2016. godine, eš-Šejh je pratio predsjednika Mahmuda Abbasa na sahrani bivšeg izraelskog predsjednika Shimona Peresa.

Uspon unutar Fetaha i PLO-a

Hussein eš-Šejh je 2008. godine, tokom šestog kongresa Fetaha, prvi put izabran za člana Centralnog komiteta pokreta, a 2016. godine ponovo je izabran na sedmom kongresu. Nakon smrti Saeba Erekata, generalnog sekretara Izvršnog komiteta Palestinske oslobodilačke organizacije (PLO), uslijed zaraze koronavirusom, predsjednik Palestinske samouprave privremeno je imenovao eš-Šejha za njegovog nasljednika, a kasnije ga predstavio kao zvaničnog kandidata Fetaha.

Kako je Mahmud Abbas postajao stariji i njegovo zdravstveno stanje se pogoršavalo, prenio je dio svojih ovlasti na eš-Šejha, koji ga je počeo predstavljati na sastancima s međunarodnim diplomatama, uključujući američke zvaničnike poput Hadija Amra, bivšeg pomoćnika državnog sekretara za izraelska i palestinska pitanja. Ovi sastanci su, prvi put nakon tri godine, obnovili javnu i zvaničnu komunikaciju između Palestinske samouprave i američke administracije.

U oktobru 2022. godine, eš-Šejh je posjetio Washington, gdje se sastao s američkim savjetnikom za nacionalnu sigurnost Jakeom Sullivanom i zamjenicom državnog sekretara Wendy Sherman. Ova posjeta je bila značajna jer je bila prva posjeta visokog palestinskog zvaničnika SAD-u u posljednjih pet godina, s ciljem sticanja podrške Washingtona kao potencijalnog nasljednika Abbasa. Paralelno s tim, eš-Šejh je pratio Abbasa na sastancima s istaknutim liderima poput Nancy Pelosi, Abdelfettaha es-Sisija i kralja Abdullaha II, kako bi učvrstio legitimitet među arapskim i međunarodnim saveznicima.

Međutim, njegovo imenovanje izazvalo je nezadovoljstvo među nekim visokim liderima Fetaha, koji sebe smatraju prirodnim kandidatima za nasljednika Abbasa, poput Džibrila Redžuba, Mahmuda el-Ula-a i Tevfika Tiravija. S druge strane, eš-Šejh uživa podršku Madžida Feradža, šefa obavještajne službe, koji je jedan od njegovih najbližih saveznika. Prema izvještajima, eš-Šejh, Feradž i Abbas aktivno rade na sprečavanju oslobađanja Mervana Bargusija iz izraelskih zatvora.

Kontroverze i optužbe

Dana 13. februara 2022. godine, mediji su objavili izvještaje o optužbama protiv eš-Šejha koje uključuju korupciju i seksualno uznemiravanje. Prema izvještajima, eš-Šejh je osumnjičen za skrivanje stotina miliona dolara namijenjenih obnovi Gaze, kao i za ostvarivanje profita od 2.500 šekela (oko 1.187 KM) po dozvoli za ulazak u izraelske teritorije.

Tokom njegovog mandata, pojavile su se optužbe za seksualne napade. Informacije ukazuju na to da je pokušao platiti “kupovinu šutnje” od supruga jedne od žrtava, koji je bio oficir u sigurnosnim službama Palestinske samouprave. Međutim, oficir je podnio direktnu žalbu Mahmudu Abbasu, koji je pružio punu podršku eš-Šejhu. Objavljivanje ovih optužbi izazvalo je široke reakcije među palestinskom javnošću i narušilo njegovu reputaciju.

Kao ministar za civilne poslove i predsjednik Generalnog ureda za civilne poslove, eš-Šejh je imao bliske odnose s izraelskim sigurnosnim službama, što mu je donijelo značajan utjecaj. Ipak, njegovo približavanje izraelskim vlastima negativno je percipirano među Palestincima. Eš-Šejh je svoje sastanke s izraelskim političkim i vojnim zvaničnicima opravdavao kao dio “pregovora s neprijateljem”.

Američki magazin Foreign Policy opisao je Husseina eš-Šejha kao “omiljenog kandidata Izraela” za nasljednika Mahmuda Abbasa. Navodi se da uživa punu podršku izraelskih sigurnosnih krugova i da ga smatraju “pragmatičnim partnerom” sposobnim za stvaranje zajedničke osnove.

Magazin je citirao penzionisanog izraelskog obavještajca koji je izjavio: “On je naš čovjek u Ramali.”

Također, Foreign Policy ga je opisao kao “čovjeka za prljave poslove”, tvrdeći da svoj uspon gradi na račun dostojanstva palestinskog naroda, koristeći podršku Zapada i Izraela, uprkos nedostatku narodne legitimnosti. Magazin je dodao da eš-Šejh simbolizira sve što je pogrešno u iskustvu Palestinske samouprave, uporedivši ga s bivšim afganistanskim liderom Hamidom Karzaijem, koji je vladao uz američku podršku, ali bez stvarne podrške naroda.

Međutim, ono što se ističe u imenovanju eš-Šejha za zamjenika Abbasa jeste nedostatak bilo kakve nacionalne ili frakcijske podrške. Jasno je da eš-Šejh zauzima svoju poziciju i nastavlja svoj uspon isključivo pod izraelskim pokroviteljstvom.

Bivši francuski konzul u Gazi, MEdždi Šakura, aludirao je na eš-Šejha, rekavši: “Svako ko se predstavlja kao nacionalna ili društvena figura, a žuri na sastanke sa ambasadorima zemalja koje su šutjele na palestinsku krv i odrekle se palestinskih prava, to čini samo iz pohlepe za interesom ili pozicijom.”

Šakura je naglasio da se “patriotizam ne mjeri slikama i sastancima, već stavovima koji odgovaraju žrtvama palestinskog naroda.”

IslamBosna.ba