Zašto je el-Kassam insistirao na dokumentovanju operacije u Bejt Hanunu?

IslamBosna.ba – Dokumentovanje nedavne operacije Brigada el-Kassam u Bejt Hanunu ima stratešku težinu i višeslojnu poruku, smatra vojni i sigurnosni stručnjak Usame Halid. U izjavi za Al Jazeeru, Halid je objasnio da su vrijeme, mjesto i način izvođenja ove operacije ključni pokazatelji visokog nivoa vojne sposobnosti palestinskog otpora.
Operacija se odvila u ulici Džakar, koja se nalazi na samoj liniji dodira s izraelskom vojskom, u takozvanoj „zabranjenoj zoni“. Halid naglašava da izvođenje operacije u takvom prostoru predstavlja ozbiljan izazov, jer zahtijeva hrabrost, inicijativu i vrhunsku pripremu.
Brigade el-Kassam, vojno krilo Hamasa, objavile su video snimak zasjede u kojoj je pogođeno izraelsko vojno vozilo tipa Storm. Nakon toga je meta bila i izraelska jedinica za podršku koja je stigla na lice mjesta, a zatim i novoformirani položaj izraelske vojske, koji je pogođen s četiri RPG granate i više minobacačkih projektila.
Primjena vojnih principa
Halid navodi da je u ovoj operaciji primijenjeno 11 osnovnih principa ratovanja, uključujući: jasan cilj, osiguranje, koncentraciju snaga, saradnju, jedinstvo komande, koordinirani napad i visoki moral. Pripreme su uključivale detaljno izviđanje i kontinuirano prikupljanje obavještajnih podataka.
Dodao je da je prikupljanje obavještajnih podataka bilo ključni faktor u uspjehu operacije te da je otpor izveo tihe borbene izviđačke misije, oslanjajući se na infiltraciju i postepeno približavanje neprijateljskim linijama. To im je omogućilo da izgrade sveobuhvatnu sliku o sistemu okupacionih snaga i njihovim položajima.
Vojni i sigurnosni analitičar je istakao da su ove informacije razotkrile prirodu neprijateljskih jedinica i njihove rasporede duž napredne linije snabdijevanja, jasno pokazujući da obavještajno krilo el-Kassama nije bilo pogođeno dužinom trajanja rata te je zadržalo sposobnost djelovanja izvan svojih direktnih borbenih kapaciteta.”
Halid je naglasio da je operacija izvedena u okviru koncepta poznatog kao “nanošenje štete kroz manevrisanje’, pri čemu su sve primarne i pričuvne jedinice bile korištene uz potpunu koordinaciju i izuzetnu vojnu disciplinu. Osim toga, operacija je vizuelno dokumentovana s neposredne udaljenosti od neprijateljskih snaga, što odražava visok stepen strateške promišljenosti i vojne vještine.
Profesionalizam i kontinuitet
Halid ističe da precizna infiltracija i terensko izviđanje odražavaju visok nivo profesionalizma kod pripadnika el-Kassama koji su izveli operaciju. Pohvalio je vodeću ulogu operativnih zapovjednika koji su planirali i nadzirali izvršenje, naglašavajući da se ova vrhunska vojna strategija temelji na principu jednostavnosti u dodijeljenim zadacima.
Halid je povezao ovu operaciju s napadom na vojni položaj ’16’ koji je otpor izveo tokom bitke 2014. godine, smatrajući da posljednja operacija u Bejt Hanunu nosi slične karakteristike u pogledu djelovanja, lokacije i forme, što dodatno jača naslijeđe šehida i vraća slike postojanosti i odlučnosti na terenu.
Uprkos gubicima među višim komandantima, Halid tvrdi da brigade el-Kasam nisu izgubile operativnu efikasnost, već su pokazale sposobnost brzog oporavka i prilagodbe promjenjivim okolnostima na terenu.
Prema Halidu, cilj dokumentovanja operacije na ovako visokom nivou nije samo vojni, on ima i psihološko-propagandnu funkciju. S jedne strane, podiže moral palestinske javnosti, a s druge strane, unosi nemir i nesigurnost u izraelski vojni i civilni establišment. Hebrejski mediji operaciju nazivaju „velikim operativnim neuspjehom“, što potvrđuje efekat koji je ostvaren.
IslamBosna.ba