Kraj “Žene iz sjene”: Preminula Aliza Halevi Magen, bivša zamjenica šefa Mossada

Aliza Magen

IslamBosna.ba – Bivša zamjenica šefa izraelske obavještajne službe Mossad, Aliza Halevi Magen, preminula je u dobi od 88 godina, ostavljajući iza sebe naslijeđe koje izraelski mediji opisuju kao “vizionarsko i herojsko”, dok arapski svijet pamti kao simbol tajnog rata protiv njega.

U zvaničnom saopćenju, ured izraelskog premijera Benjamina Netanyahua izrazio je žaljenje zbog njene smrti, hvaleći njen “historijski i liderski doprinos” Mossadu. Iza te formulacije krije se karijera obilježena krvlju Palestinaca, tajnim operacijama i destruktivnim uplitanjima u arapski svijet.

Rođena u okupiranom Kudsu, Magen je u mladosti regrutovana u Mossad, gdje je započela rad u sektoru poznatom kao “specijalne misije” – izrazu koji se najčešće odnosi na prljave poslove poput atentata, špijunaže i razbijanja mreža otpora.

Jedan od prvih trenutaka kada se njeno ime pojavilo u javnosti bio je 1966. godine, tokom operacije u kojoj je pomogla privući iračkog pilota da dezertira i preleti u Izrael sa svojim avionom MiG-21, što je tada predstavljalo ogroman obavještajni dobitak.

Tokom decenija duge karijere, Magen je učestvovala u stotinama operacija protiv arapskih zemalja, posebno u Libanu, Siriji i Palestini. Nije bila tek operativka, već jedna od ključnih stratega unutar jedne od najopasnijih i najbrutalnijih tajnih službi svijeta.

Na funkciji zamjenice šefa Mossada, služila je pod vođstvom Shabtaja Shavita, Efraima Halevija i Danija Yatoma, obavljajući dužnosti šefice odjela, kadrovske službe i koordinacije operacija, te nadgledajući stotine tajnih misija unutar i izvan izraelskih granica.

Dok izraelska verzija njene karijere glorificira “uspjehe”, iz arapske perspektive, ti “uspjesi” su zapravo predstavljali sistematska kršenja međunarodnog prava i ljudskih prava. Mossad, kojem je posvetila više od 40 godina, odgovoran je za brojne atentate na vođe palestinskog i libanskog otpora, kao i sabotaže u više arapskih država.

“Žena iz sjene”, kako su je zvali u izraelskim krugovima, danas je ispraćena uz državne počasti, ali u arapskoj kolektivnoj svijesti, njeno ime ostaje upisano među one koji su krojili tragediju – od Nakbe do danas.

IslamBosna.ba