Gargaš protiv Muslimanske braće – a narod protiv licemjera

Anwar Gargash

IslamBosna.ba – Savjetnik predsjednika Ujedinjenih Arapskih Emirata za vanjsku politiku, Enver Gargaš, ponovo je izazvao burne reakcije izjavom da sukob između Emirata i organizacije Muslimanska braća predstavlja “sukob između ekstremizma i tolerancije, između ideologije i razvoja”.

U objavi na platformi X, Gargaš je istakao: “Kompleks Muslimanske braće prema Emiratima nije ništa drugo do kompleks ekstremizma prema toleranciji, ideologije prema razvoju, nemoći prema postignuću i neuspjeha prema uspjehu.”

Dodao je i da “vijek propagandnih parola nije ostavio ništa osim ruševina”, te da je od Muslimanske braće ostao “samo slab i ogorčen medijski eho”.

Napisao također je da se uspješni projekti mjere prema njihovom doprinosu prosperitetu društava i služenju narodima.

Ovo nije prvi put da Gargaš otvoreno napada Muslimansku braću. U martu je optužio organizaciju za savez s sudanskom vojskom s ciljem ometanja mirovnih pregovora u toj zemlji, naglašavajući da vojska i njeni “partneri iz redova Muslimanske braće” pružaju zaštitu osobama koje potražuje Međunarodni krivični sud, poput Omera el-Bešira.

U kontekstu trenutne krize u Sudanu, Emirati se suočavaju s optužbama da naoružavaju i finansijski podržavaju Snage za brzu podršku (RSF), koje su optužene za masakre i teške zločine, naročito protiv etničke grupe Masalit u Darfuru. Sudan je podnio tužbu protiv Emirata pred Međunarodnim sudom pravde, optužujući ih za saučesništvo u genocidu – optužbe koje su Emirati odbacili kao “sarkastičnu propagandnu obmanu”.

Izjava Gargaša primjer je političke retorike koja pokušava opravdati regionalne intervencije i autoritarnu politiku pod maskom borbe protiv „ideologije i ekstremizma“. Gargaš pokušava da predstavi UAE kao bastion napretka i tolerancije, dok svakog kritičara svodi na „neprijatelja uspjeha“ i „zastupnika propalih ideologija“.

Njegove tvrdnje o „neuspjehu Muslimanske braće“ i „uspjehu Emirata“ ostaju bez osnove kada se uporede sa stvarnim posljedicama intervencionističke politike UAE u Egiptu, Libiji, Jemenu i Sudanu.

Duga historija neprijateljstva

Neprijateljstvo između Emirata i Muslimanske braće traje već decenijama, a intenziviralo se nakon Arapskog proljeća. Nakon što su 132 intelektualca iz Emirata 2011. godine zatražila političke reforme, među kojima i demokratske izbore, uslijedila je serija hapšenja. Meta su bili ljekari, akademici i članovi pokreta “Islah”, koji se smatra ideološki bliskim Muslimanskoj braći. Optuženi su za podršku “terorističkoj ideologiji” i zavjeru protiv države.

Ti potezi označili su početak intenzivne kampanje UAE protiv Muslimanske braće i njene ideološke mreže, kako unutar zemlje, tako i širom arapskog svijeta, uključujući podršku kontrarevoluciji u Egiptu.

Oštre reakcije s društvenih mreža

Reakcije javnosti na društvenim mrežama dodatno su razotkrile raskorak između slike koju UAE pokušava nametnuti i percepcije tog režima među stanovništvom regiona. Mnogi komentari ističu da Emirati koriste Muslimansku braću kao izgovor za vlastite intervencije i zločine, te da se njihova politika sve više doživljava kao destabilizirajući faktor, a ne kao snaga modernizacije.

Postavljeno je pitanje: “Ako se zalažete za toleranciju, zašto podržavate lidere poput Bešara el-Assada, Abdelfettaha es-Sisija, Halife Haftera i Muhammeda Hamdena Daglua (Hemettija)?”

Jedan korisnik komentirao je: “Mislili ste da ćete ukrasti zemlju Sudancima, smjestiti ih u kampove i utišati ih pomoći. Sad ste u šoku zbog reakcije na vašu agresiju.”

Drugi su dodali: “Navikli smo da Muslimanska braća budu izgovor za sve vaše zločine. Vi sijete teror, a brišete krv s noža o njih.”

“Uništavate arapske zemlje, zauzimate ostrva, postajete pijun Izraela i SAD-a. Vi ste kuga muslimanskog ummeta.”

Analitičar Ahmed Mukled zaključuje: “Historija će zapisati da je Enver Gargaš jedan od savjetnika koji su unazadili ugled UAE. Država koja je nekad bila uzor, danas je sinonim za zlo. Više niste inspiracija, već predmet dove protiv vas na minberima.”

U konačnici, Gargašove izjave ne odražavaju snagu jedne samouvjerene države, već odjek straha režima suočenog sa sve većim otporom, kritikama i gubitkom kredibiliteta u arapskom i širem međunarodnom kontekstu.

IslamBosna.ba