Izraelska škola bontona: Yair Netanyahu psovao Macrona i pozvao na raspad Francuske

Yair Netanyahu

IslamBosna.baYair Netanyahu, sin izraelskog premijera Benjamina Netanyahua, objavio je vulgarni napad na francuskog predsjednika Emmanuela Macrona nakon Macronove najave da bi Francuska mogla priznati državu Palestinu — i to bez učešća Hamasa.

U objavi na mreži X (bivši Twitter), Yair je podijelio Macronovu izjavu uz psovku: „J*** se!“ Uz to je izrazio otvorenu podršku nezavisnosti nekoliko francuskih prekomorskih teritorija i regija, uključujući: Novu Kaledoniju, Francusku Polineziju, Korziku, Baskiju, Francusku Gvajanu.

Nazvao je Francusku “novom imperijalističkom silom u zapadnoj Africi” čime je i poručio da podržava osamostaljenje tih područja.

Ova izjava dolazi svega nekoliko dana nakon što je Macron najavio mogući zvanični potez Pariza u junu 2025. godine, tokom konferencije s Saudijskom Arabijom u Ujedinjenim nacijama u New Yorku. Francuski predsjednik tada je poručio da „priznavanje Palestine ne smije biti tabu“.

Dok svjetski lideri sve otvorenije govore o priznanju palestinske države, izraelski politički vrh reaguje nervozno, grubo i diplomatski neodmjereno, pa i prijetnjama na društvenim mrežama.

IslamBosna.ba