Šta stoji iza ranjavanja izraelskog vojnika iz Golani brigade u južnoj Gazi?

IslamBosna.ba – Vojni i strateški analitičar, pukovnik Hatem el-Felahi, izjavio je za Al Jazeeru da najava izraelske vojske o teškom ranjavanju jednog vojnika iz Golani brigade na jugu Pojasa Gaze ne mora nužno značiti da se radi o direktnom sukobu s palestinskim otporom, te je ponudio niz mogućih scenarija koji mogu objasniti tu situaciju.
U svom osvrtu na trenutnu vojnu situaciju u Gazi, el-Felahi ističe da zvanična izraelska verzija nije precizirala da li je ranjavanje posljedica oružanog sukoba ili nesretnog slučaja. Kako kaže, može se raditi o padu s objekta ili internom incidentu na bojištu, što su situacije koje su se već dešavale tokom rata.
Naglasio je da palestinske frakcije otpora nisu objavile nikakvo saopćenje o sukobu ili oružanom djelovanju u toj regiji, što dodatno umanjuje vjerovatnoću da se radi o direktnom vojnom okršaju između dvije strane.
Incident se dogodio paralelno s kopnenim napadom na grad Refah i zračnim udarima na 40 ciljeva Hamasa, prema saopćenju izraelske vojske, dok istovremeno 36. divizija nastavlja djelovanje na koridoru Muradž u južnom dijelu Pojasa Gaze.
“Ekonomija sile” i izbjegavanje iscrpljivanja
El-Felahi objašnjava da izraelska vojska izvodi operacije u već evakuisanim i nenaseljenim područjima, te da za sada nema terenskih dokaza o otporu, kao što su video snimci ili slike koje su ranije objavljivale frakcije otpora tokom prethodnih borbi.
On pojašnjava da povreda jednog vojnika ne znači mnogo na vojnom nivou, posebno u situaciji gdje izraelska strana ima apsolutnu vatrenu nadmoć, a do sada nije zabilježen nijedan veći sukob između izraelskih snaga i palestinskog otpora u sektoru.
Prema njegovim riječima, otpor trenutno primjenjuje strategiju “ekonomije sile” – očuvanje borbenih kapaciteta i čekanje na povoljniji trenutak za borbu, jer bi svaka preuranjena konfrontacija dala okupatoru izgovor za intenzivnije napade, čime bi se dodatno pogoršala humanitarna situacija.
Također upozorava da bi korištenje oružja otkrilo pozicije otpora, što bi ih izložilo razornim zračnim udarima, pa frakcije radije čekaju prikladniji teren i vrijeme za djelovanje.
El-Felahi zaključuje da otpor još uvijek zadržava inicijativu, barem djelimično, jer i dalje posjeduje desetine izraelskih ratnih zarobljenika, što prisiljava Izrael da nastavi s pregovorima.
Podsjeća da, uprkos višemjesečnim naporima, Izrael nije uspio silom vratiti svoje zarobljenike, što se smatra jednim od pokazatelja neuspjeha izraelske ratne kampanje, koja ima za cilj ne samo razaranje Gaze, već i eliminaciju palestinskog otpora.
Od 7. oktobra 2023. godine, Izrael vodi rat istrebljenja protiv Gaze, u kojem je do sada ubijeno ili ranjeno više od 165.000 Palestinaca, većinom žena i djece, uz preko 11.000 nestalih i katastrofalnu humanitarnu krizu u opkoljenom pojasu.
IslamBosna.ba