Filmske scene u stvarnosti: Kako tijela stanovnika Gaze lete pod izraelskim bombama

IslamBosna.ba – U ranim aprilskim danima, izraelska raketa pogodila je kuću porodice sjeverno u Pojasu Gaze. U jednom od njih, izraelski projektil pogodio je kuću porodice male En’am, koja je tada preživjela pravo čudo. Snaga eksplozije izbacila je ovu bebu čak 50 metara daleko od njenog doma, a tijelo joj je palo na obližnji madrac – kao da su je, kako svjedoci kažu, meleki nježno spustili i tako spasili sigurne smrti. Ipak, pretrpjela je opekotine na licu od eksplozije.
No, ova priča nije fikcija, već stvarna tragedija koju je dokumentovao marokanski ljekar Jusuf Bu Abdullah tokom svog humanitarnog boravka u Gazi, a podijelio ju je sa svijetom putem društvenih mreža.
Ova slika, samo je jedna u moru krvavih prizora svakodnevne realnosti u Gazi, gdje je – prema podacima lokalnih vlasti – od 7. oktobra 2023. ubijeno više od 50.846 osoba, dok je 115.729 ranjeno. Sve to pod izraelskom okupacijom i uz podršku Sjedinjenih Američkih Država.
Tijela koja lete, duše koje nestaju
Stanovnici Gaze, a posebno oni koji svakodnevno svjedoče ovim strahotama, ne mogu preći preko prizora rastrgnutih i raznesenih tijela uslijed bombardovanja. Oni jasno poručuju da ono što doživljavaju nije rat – to je sporo istrebljenje, apokalipsa na zemlji koja se odvija bez ikakvog reda, pravde ili mjere. Dok se tijela komadaju, a duše trgaju, svijet ostaje nijem, broji mrtve i šuti.
A potvrđujući te riječi, palestinski aktivista Ahmed Halidi obraća se onima koje naziva “ravnodušnima” i “licemjernima”, onima koji su se iznenadili prizorima kako tijela stanovnika Gaze lete u zrak uslijed bombardovanja, pričajući neke od priča o onima čija su tijela odletjela iznad obližnjih zgrada, o onima čiji su dijelovi tijela nestali i raspršili se u nepoznato, o onima koji su potpuno nestali, i o onima koji su letjeli, a ostali živi.
“Pronašli smo u našoj kući dijelove tijela naših komšija nakon što je njihova zgrada od šest spratova bila pogođena. Eksplozija raznese sve – tijela, ruševine i uspomene.”
Dodaje: “Jednom sam pitao prijatelja koji je spašen živ ispod ruševina svoje kuće: kakav je to osjećaj? Odgovorio mi je: Kada je raketa eksplodirala, osjetio sam kao da sam pao u duboku rupu i da se vrtim velikom brzinom, ali sam ipak izašao živ i dobro.”
Halidi naglašava da je taj isti čovjek kasnije poginuo zajedno sa suprugom i djecom u novom napadu.
Psiholog dr. Said el-Kahlut dodaje na slične priče, rekavši: “Tijelo moje sestre, šehide, u jednom napadu je odletjelo, prešlo dvije zgrade i ulicu, dok je njen muž pronađen nakon dva dana u susjednoj ulici.”
U svojoj objavi na Facebooku nastavlja: “Na početku rata, nakon što je pogođena kuća naših komšija, stanovnici su pronašli tijelo jedne šehide baš onako kako je spavala na svom krevetu – smješteno na petom spratu zgrade koja se nalazila pored kuće te slijepe šehide. Ljudi su, objašnjavajući šta se dogodilo, rekli: ‘Meleci su je ponijeli i odveli na sigurno mjesto.’ Bila je potpuno mirna, kao da spava.”
Nova faza izraelskog rata, koja je ponovo započela 18. marta ove godine, čini se krvavijom i brutalnijom nego ikada prije – izraelska vojska ubila je 1.482 Palestinca i ranila 3.688 osoba, prema podacima Ministarstva zdravstva u Gazi.
Stanovnici Gaze primjećuju da su napadi postali žešći, a tempo ubijanja nemilosrdniji, kao da izraelska vojska koristi Pojas Gaze kao poligon za testiranje svojih smrtonosnih vojnih oružja, nakon što je prekršila sporazum o prekidu vatre postignut s otporom u januaru ove godine.
Psiholog dr. el-Kahlut povezuje prizore silovitih napada i rasprskavanja tijela šehida, govoreći: “Snaga eksplozija kojima svjedočimo u ovom ratu tjera me da pomislim kako tijela pokušavaju spasiti sama sebe, pa bježe – čak i ako odlete izvan kruga vatre – bježeći iz pakla (…). Zvuk eksplozije kao da se nebo rasparalo od gnjeva, potresa zemlju pod našim nogama i zaglušuje nam uši, sve dok više ne čujemo ništa osim zujanja straha koji urla unutar naših glava.”
Strah i užas
Bloger Ebu Gajs Jagi poziva svijet da govori o “Gazi koja umire” i o teškim noćima kroz koje prolaze njeni stanovnici, dok “Izrael isprobava nove vrste bombi i raketa.”
Aktivista Muhammed el-Ukšija pita na svom profilu: “Šta nam to (okupacija) baca?”, zbog zvukova bombardovanja čiji se odjek širi na sve strane, dok drugi potvrđuju da je talas eksplozija i bombardovanja zastrašujući i neviđen.
S druge strane, aktivista Muhammed Hanijje smatra da je većina raketa koje se koriste nakon obnavljanja genocida drugačija od prethodnih, te da imaju ogroman udarni val, dodajući: “Počeli smo da čujemo odjek eksplozije mnogo duže – dakle, on ne prestaje u trenutku udara, već se njegov zvuk širi i produžava, istovremeno sa zemljotresnim podrhtavanjima koja traju nekoliko sekundi.”
Izvor: Al Jazeera
Prijevod i obrada: IslamBosna.ba