Upozorenje Ebu Ubejde o sudbini izraelskih zarobljenika: Dvostruka poruka za vladu i javnost Izraela

Ebu Ubejdica

IslamBosna.ba – U jeku nastavljenih izraelskih vojnih operacija u Pojasu Gaze, upozorenje Ebu Ubejde – vojnog portparola Brigada Izzudina el-Kassama, vojnog krila Hamasa – izazvalo je snažne odjeke u izraelskoj javnosti i političkom vrhu. Ebu Ubejda je poručio da se polovina izraelskih zarobljenika koji su još živi nalazi upravo u područjima koje izraelska vojska zahtijeva da se evakuišu, upozorivši da njihova sigurnost nije zagarantovana.

Ova izjava je, kako smatraju analitičari, višeslojna i nosi jasnu poruku: nastavak izraelskih operacija neizbježno ugrožava živote zarobljenih izraelskih vojnika i civila.

Dvostruka poruka

Politički analitičar Muhammed el-Ahras za Al Jazeeru ističe da Ebu Ubeidina poruka nije samo vojna prijetnja, već i politički alat. “Ovo je direktna poruka izraelskoj javnosti i političkom vrhu – da svaki dodatni korak u operacijama može značiti ljudske gubitke među zarobljenicima”, kazao je.

On je pojasnio da dosadašnja iskustva s terena ovoj prijetnji daju veliku dozu vjerodostojnosti – posebno nakon događaja iz septembra 2024. godine, kada je šest izraelskih zarobljenika ubijeno u području Tel es-Sultan u Refahu, jer nisu bili izmješteni iz rizične zone, u uvjetima koji su veoma slični onima koji trenutno vladaju u oblastima koje izraelska vojska zahtijeva da budu evakuisane.

El-Ahras ističe da otpor time učvršćuje politiku prema kojoj svaki izraelski prodor u određene zone nosi sa sobom ljudsku cijenu – bilo među palestinskim civilima, bilo među izraelskim zarobljenicima. Podsjetio je na slučaj iz četvrti Šudža’ijja, kada su u decembru 2023. tri izraelska zarobljenika poginula od vatre vlastite vojske.

Prema njegovim riječima, ukazivanje na prijetnje koje se nadvijaju nad zarobljenicima nadilazi ulogu vojne poluge pritiska – riječ je o jasnoj upozoravajućoj poruci upućenoj izraelskom društvu. Ona ga suočava s moralnom odgovornošću da pozove svoju vladu na odgovornost zbog posljedica politike eskalacije, posebno nakon neuspjeha pregovaračkog procesa i izraelskog povlačenja iz druge faze sporazuma o primirju u martu ove godine.

El-Ahras je dodao da ovakve poruke pojačavaju pritisak na izraelsko društvo i stavljaju odgovornost za svaki dalji ishod direktno na premijera Benjamina Netanyahua.

Precizna i opasna informacija

Slično mišljenje ima i stručnjak za izraelska pitanja Muhenned Mustafa, koji naglašava da se ne radi samo o prijetnji, već o, kako kaže, “očitom prenošenju tačne i konkretne informacije” koja može izazvati talas nezadovoljstva unutar Izraela.

Mustafa smatra da je ovakva vrsta poruka daleko snažnija i uticajnija od uopštenih govora o rizicima, jer sadrži precizne brojke koje situaciju pretvaraju u konkretno upozorenje. Time izraelsko rukovodstvo dovodi u ozbiljan politički i moralni ćorsokak, posebno s obzirom na to da izraelska javnost jasno prepoznaje težinu tih podataka i sve otvorenije optužuje vlast za ugrožavanje života zarobljenika.

On pojašnjava da izraelska vlada ne posmatra živote zarobljenika kao istinsku prioritetnu brigu, već ih tretira kao dio propagandne borbe za javno mnijenje, pokušavajući prebaciti odgovornost na Hamas. Ipak, svi dostupni pokazatelji ukazuju na to da su upravo vojne operacije stvarna i neposredna prijetnja po živote izraelskih zarobljenika.

„Navod da se ‘polovina živih zarobljenika nalazi u zonama evakuacije’ nije slučajan. Riječ je o vrlo preciznoj poruci koja pokazuje koliku kontrolu Hamas još ima nad situacijom“, rekao je Mustafa.

On dodaje da izraelska vlada javno tvrdi da želi osloboditi zarobljenike, dok njihova sigurnost u stvarnosti nije prioritet, što javnost sve više prepoznaje.

Prijetnja za Netanyahua

Prema Mustafi, ovo upozorenje Hamasa direktno narušava narativ vlade o tome da rat ima za cilj spašavanje zarobljenika. Umjesto toga, čini se da produžavanje rata vodi njihovom potencijalnom ubistvu. “To stavlja Netanyahua pod još veći pritisak, posebno od strane porodica zarobljenika koje gube povjerenje u sposobnost vlade da ih zaštiti”, kaže on.

Dodatni emocionalni naboj donose i snimci koje povremeno objavljuju Brigade el-Kassam, prikazujući izraelske zarobljenike. Mustafa naglašava da ovakvi vizuelni sadržaji imaju veći uticaj na javnost od bilo koje zvanične izjave, jer pokazuju ljudsku dimenziju rata koju političari ignorišu.

Gdje je međunarodni pritisak?

Obojica analitičara slažu se da, uprkos ozbiljnosti prijetnje, izostaje odlučniji odgovor izraelske javnosti, dok međunarodna zajednica i dalje ne ulaže stvarne napore za obnovu pregovora o razmjeni zarobljenika.

Prema izvještajima, u Gazi se još uvijek nalazi između 21 i 24 izraelska zarobljenika koji su živi, dok su 36 izgubili život tokom rata, a sudbina dvojice ostaje nepoznata. Istovremeno, više od 9.500 Palestinaca i dalje je zatočeno u izraelskim zatvorima.

IslamBosna.ba