Kada ih zemlja sama odbacuje: 66% Jevreja u Izraelu alergično na polen domaće masline

IslamBosna.ba – Najnovije istraživanje pod nazivom „Preosjetljivost na polen Olea europaea u Izraelu“, koje su sproveli istraživači iz klinike za alergije Zamenhoff u Tel Avivu (u sklopu zdravstvene ustanove Kupat Holim), došlo je do zanimljivih – i pomalo ironičnih – zaključaka: čak 66% jevrejskih Izraelaca pokazuje alergijsku reakciju na polen domaćih maslina, dok je ta brojka kod Arapa koji žive u Izraelu svega 14%.
Studija je obuhvatila 1.573 pacijenta za koje su porodični ljekari posumnjali da imaju alergiju na polen. Ispitanici su dolazili iz različitih dijelova zemlje – i urbanih i ruralnih sredina. Većina su bili Jevreji različitih porijekla (Aškenazi, Sefardi, orijentalni ili miješani), dok je 90 pacijenata bilo Arapa – konkretno iz grada Umm el-Fehm, u podnožju Zapadne obale, poznatog po dugoj tradiciji uzgoja maslina.
U istraživanju se navodi:”Kod jevrejske populacije osjetljivost na polen masline rasla je proporcionalno broju stabala, dok je kod Arapa ostala niska – čak i u maslinama bogatim krajevima.
Prema rezultatima istraživanja o alergijama na polen masline u različitim izraelskim zajednicama, dobijenim kožnim testovima na pacijentima sa respiratornim alergijama, utvrđeno je da se kod jevrejske populacije osjetljivost na polen masline razvija direktno proporcionalno gustoći stabala masline u mjestu stanovanja. Tako je:
- 66% osjetljivosti zabilježeno u područjima s visokom gustoćom stabala,
- dok je ta brojka pala na 29% u mjestima s manjim brojem maslina.
S druge strane, kod arapske populacije – uprkos visokoj izloženosti polenu masline – osjetljivost je ostala izuzetno niska, svega 14%. Autori istraživanja sugeriraju da bi genetski faktori mogli igrati značajnu ulogu u ovoj otpornosti.”
U sažetku istraživanja se navodi da je cilj bio povezati količinu izloženosti polenu sa stepenom osjetljivosti. Dok se kod Jevreja jasno pokazuje veza između broja stabala i razvoja alergije, kod Arapa ta povezanost izostaje – čak i tamo gdje su maslinici brojni, reakcije gotovo da nema.
I tu dolazimo do zanimljivog dijela: autori studije ističu da su Arapi iz ovog područja već generacijama izloženi polenu masline, za razliku od većine izraelskih Jevreja, čiji su roditelji ili djedovi doselili iz zemalja gdje maslina i nije baš domaći grm.
Drugim riječima: čini se da masline ipak prepoznaju ko je domaći.
I da bi sve bilo još bizarnije – izraelski istraživači upoređuju ovo stanje sa situacijom u Australiji, gdje su doseljeni Australci također izrazito alergični na domaće australske masline, dok domorodačko stanovništvo – koje tu živi milenijima – nema taj problem.
Zaključak? Ne samo da se tlo – simbolično i doslovno – opire kolonijalizmu, već i masline imaju svoj stav. A taj stav očito izaziva kihanje.
IslamBosna.ba