Zastupnički dom nije izglasao nepovjerenje izvršnoj vlasti FBiH
Zastupnički dom Federalnog parlamenta na današnjoj sjednici u Sarajevu nije izglasao nepovjerenje Vladi, predsjednici i potpredsjednicima Federacije BiH, kako je to predlagao Klub zastupnika Socijaldemokratske partije (SDP) BiH.
U okviru nastavka vanredne sjednice, posvećene problemima u funkcioniranju Vlade Federacije BiH, inicijativu SDP-a za izglasavanje nepovjerenja izvršnoj vlasti Federacije BiH podržalo je 25 zastupnika, 38 ih je bilo protiv, dok je osam zastupnika bilo suzdržano.
Zastupnici su danas usvojili zaključak, kojim se zadužuju dužnosnici izvršne vlasti Federacije BiH da, u najkraćem mogućem roku, zajedno pronađu rješenja za sva sporna pitanja u federalnoj izvršnoj vlasti, kako bi Federacija BiH mogla normalno funkcionirati.
Također, predstavnici izvršne vlasti Federacije BiH zaduženi su da o ovim aktivnostima u roku od 30 dana izvjeste Zastupnički dom Federalnog parlamenta.
Ove zaključke usaglasio je jutros Kolegij Zastupničkog doma, nakon što je na jučerašnjoj sjednici obavljena rasprava o problemima u funkcioniranju Federalne vlade, na kojoj su ponuđeni brojni prijedlozi zaključaka.
Zastupnik SDP BiH Damir Mašić kazao je danas novinarima da zaključak, kojeg je usvojio Zastupnički dom, ne znači ništa, nego samo daje alibi izvršnoj vlasti Federacije BiH da nastavi loš rad.
Komentirajući ishod današnjeg glasanja zastupnika, on je istaknuo da je parlamentarna većina danas dokazala da preuzima odgovornost za loš rad i nesposobnost izvršne vlasti Federacije BiH, dodajući da je očito da spas Federaciji BiH mogu osigurati jedino naredni opći izbori u BiH.
Vanrednu sjednicu o problemima u funkcioniranju Vlade Federacije BiH inicirao je Klub zastupnika Stranke za BiH, uz podršku zastupnika pojedinih opzicijskih stranaka.
Iz Stranke za BiH su, kao jedan od razloga za održavanje vanredne sjednice, naveli činjenicu da je zbog blokada u radu Federalne vlade, koje imaju političku pozadinu, izostalo imenovanje čelnih pozicija u institucijama i javnim preduzećima.
Ova stranka, također, smatra da je neimenovanje novog federalnog ministra prostornog uređenja, jedan od problema, zbog kojeg su blokirani i zaustavljeni mnogi investicijski procesi i projekti u Federaciji BiH.
Tokom jučerašnje rasprave, brojni zastupnici su, osim zamjerki upućenih na rad Federalne vlade, spočitali predsjednici Federacije BiH Borjani Krišto što još nije donijela odluku o imenovanju Harisa Kafedžića za novog ministra prostornog uređenja, kojeg je predložila Stranka demokratske akcije (SDA) BiH, nakon što je Salko Obhođaš podnio neopozivu ostavku na ovu funkciju.
Međutim, predsjednica Federacije BiH ustvrdila je da se ne osjeća odgovornom zbog činjenice da je ministarska funkcija i dalje upražnjena, dodajući da su sve njene aktivnosti utemeljene na zakonima i Ustavu Federacije BiH
Nakon završetka vanrednog zasjedanja, nastavljena je redovna sjednica Zastupničkog doma.
Onasa/Avaz