Izraelsko ministarstvo odbrane: 78.000 ranjenih i onesposobljenih vojnika

trokutici

IslamBosna.ba – Broj ranjenih i trajno onesposobljenih izraelskih vojnika dostigao je 78.000, što predstavlja direktnu posljedicu rata i genocida u Gazi, saopćilo je izraelsko Ministarstvo odbrane.

Podaci su objavljeni tokom posebne sjednice parlamentarnog odbora o stranim radnicima, kojom je predsjedavala članica Knesseta Eti Hava Attia. Fokus rasprave bio je na potrebama ranjenih vojnika iz operacije Gvozdeni mač i veterana koji zahtijevaju stalnu njegu, objavio je izraelski portal Walla.

Rezervisti i psihološke traume

Prema podacima ministarstva, više od 50% ranjenih čine rezervisti mlađi od 30 godina. Također, 62% vojnika pretrpjelo je teške psihološke posljedice, dok 10% ima umjerene do ozbiljne fizičke povrede. Trenutno se 194 vojnika nalazi na bolničkom liječenju, većinom u medicinskim centrima Sheba, Tel Hašomer i Ichilov.

Izraelski mediji sve više ukazuju na ozbiljan manjak ljudstva u vojsci. Al-Mayadeen navodi da se Izrael suočava s dugoročnim deficitom vojnika, što podsjeća na probleme tokom okupacije južnog Libana i Druge intifade.

Izraelski list Yedioth Ahronoth objavio je detaljan izvještaj o dubokoj krizi u vojsci, ističući da kombinacija preopterećenosti, psihološkog pritiska i logističkih izazova ozbiljno ugrožava sposobnost izraelske vojske da održi stabilnost na više frontova.

Analitičar Yoav Zitun naglašava da su vojnici pod ogromnim pritiskom, što bi moglo utjecati na odluku Izraela da pokrene novu ofanzivu na Gazu. Sve veće opterećenje vojske i psihološke posljedice koje trpe vojnici izazivaju zabrinutost unutar izraelskog društva, naročito među porodicama vojnika.

IslamBosna.ba