Sin Bešara el-Assada objavio detalje o posljednjim trenucima pada sirijskog režima

Hafez Bešar Assad

IslamBosna.ba – Verifikovani nalog na platformi X pod imenom “Hafez el-Assad”, koji pripada sinu bivšeg sirijskog predsjednika Bešara el-Assada, izazvao je u ponedjeljak pravu buru na društvenim mrežama nakon što je objavio detalje posljednjih trenutaka prije pada sirijskog režima i njihovog bijega u Moskvu.

Manje od sat nakon objave pod naslovom “Detalji noći pada”, platforma X je uklonila post i suspendovala nalog bez ikakvog zvaničnog objašnjenja

Usred pometnje koju je izazvala ova izjava, a zatim iznenada obrisana objava, sin bivšeg sirijskog predsjednika Bešara el-Assada, pojavio se u videosnimku na svom nalogu na Telegramu u srijedu navečer, potvrđujući autentičnost oba naloga.

U kratkom videu objavljenom na Telegramu rekao je: “Pojavila su se pitanja o nalozima na X-u i Telegramu i da li pripadaju meni? Želio bih pojasniti da su zaista moji i da nemam druge naloge ni na jednoj drugoj platformi… Selam.”

Ova izjava izazvala je talas ismijavanja na platformi X među mnogim Sirijcima. Neki korisnici su primijetili da “Assadov sin, uprkos svom matematičkom talentu, očito nije shvatio važnost skrivanja broja svog telefona na Telegramu.”

Drugi su istakli da je mladić nesmotreno otkrio svoju lokaciju u Moskvi tako što je objavio svoj lični broj telefona.

Neki su ovu grešku ismijavali, komentarišući da ona “pokazuje inteligenciju mladića, baš kao i njegovog oca.”

“Tajming nije slučajan”

Pojedini su se zapitali zašto je baš sada odlučio da se oglasi, budući da se njegov istup poklopio s telefonskim razgovorom ruskog predsjednika Vladimira Putina i sirijskog predsjednika prijelazne vlade Ahmeda eš-Šare, što je bio njihov prvi direktni kontakt.

Smatraju da ovaj tajming “nipošto nije slučajan.”

Neki analitičari su, na osnovu vizuelne analize videa, zaključili da je snimljen u ulici Bolšaja Ordinka, u blizini rijeke Moskve. Napomenuli su da se ova elitna ulica nalazi oko 1,2 kilometra od Crvenog trga i otprilike kilometar od Kremlja.

“Detalji noći pada”

Sirijska opoziciona grupa Hej’et Tahrir eš-Šam pokrenula je veliku ofanzivu protiv vojske Bešara el-Assada krajem novembra 2024. godine, zauzevši Haleb do kraja mjeseca. Oni su zatim početkom decembra preuzeli strateške gradove Hamu i Hums, prije nego što su 8. decembra u potpunosti ovladali prijestolnicom, Damaskom. Hej’et Tahrir eš-Šam sada predvodi prijelaznu vladu u zemlji. Porodica el-Assad pobjegla je u Moskvu neposredno prije preuzimanja vlasti od strane opoziconara i dobila azil u Rusiji.

Prema riječima Bešara el-Assada: “Sirija je u posljednjih 14 godina prošla kroz okolnosti koje nisu bile ništa manje teške i opasne od onih s kraja novembra i početka decembra 2024. Ko je želio da pobjegne, imao je dovoljno prilika da to učini ranije.”

U objavi je Hafez naveo da je 20. novembra otputovao iz Damaska u Moskvu letom kompanije Cham Wings Airlines, privatne sirijske aviokompanije, kako bi se pripremio za odbranu doktorske disertacije zakazane za 29. novembar. Tada se, prema njegovim riječima, njegova majka, Esma el-Assad, već nalazila u Moskvi nakon operacije transplantacije kosti koju je imala krajem ljeta, u sklopu terapije koja je zahtijevala izolaciju.

Nastavio je: “Planirao sam ostati neko vrijeme nakon doktorata kako bih završio administrativne procedure vezane za diplomu, ali zbog pogoršanja situacije u Siriji, vratio sam se u Damask letom Syrian Air-a u nedjelju, 1. decembra.”

Noć pada Damaska

Govoreći o posljednjim danima prije preuzimanja vlasti od strane opozicionih snaga, Hafez piše: “Moj brat je u subotu, 7. decembra, ujutro polagao ispit iz matematike na Visokom institutu za primijenjene nauke i tehnologiju u Damasku, gdje je studirao, a pripremao se i za nastavak nastave narednog dana. Moja sestra je rezervisala kartu za povratak u Damask istog dana, letom Syrian Air-a.”

Dodao je da su se u subotu poslijepodne pojavile glasine da je porodica Assad pobjegla iz zemlje. Kako bi ih demantovao, otišao je u park Neirabin u četvrti el-Muhadžirin i tamo se fotografisao, a zatim sliku objavio na Instagramu. Fotografija je ubrzo počela kružiti društvenim mrežama.

Hafez je objasnio da do tog trenutka, uprkos udaljenoj paljbi, situacija nije odudarala od onoga na što su navikli tokom prvih godina rata. Vojska se, kako navodi, spremala za odbranu Damaska, a situacija se naglo pogoršala tek nakon vijesti o povlačenju sirijske vojske iz Humsa, što je bilo jednako iznenađujuće kao i prethodno povlačenje iz Hame, Haleba i dijelova Idliba.

Bijeg iz Damaska

U objavi stoji da nije bilo nikakvih priprema ili znakova da će porodica napustiti grad, sve dok poslije ponoći, u ranim jutarnjim satima 8. decembra, u njihovu kuću nije došao ruski zvaničnik i zatražio da ‘predsjednik’ odmah pređe u Latakiju.

Kada je riječ o pitanju zašto nisu obavijestili rodbinu koja je bila u Damasku, Hafez je rekao da ih je on lično kontaktirao, saznajući da su oni napustili dom i otišli na nepoznato odredište.

Nakon kratkog vremena, porodica je krenula prema Međunarodnom aerodromu Damask, gdje su stigli oko tri sata iza ponoći i susreli se s Maherom el-Assadom. Tada je, prema njegovim riječima, aerodrom bio potpuno prazan, bez osoblja, uključujući i kontrolni toranj.

Potom su ruskim vojnim avionom prebačeni u vojnu bazu Humejmim u Latakiji.

Posljednji sati u Siriji

U jutarnjim satima, porodica je trebala nastaviti put prema predsjedničkoj rezidenciji u oblasti Burdž Islam, na oko 40 km od baze, ali svi pokušaji kontakta s osobljem su propali.

“Pokušaji da stupimo u kontakt s osobljem tamo nisu uspjeli – svi telefoni koje smo pozvali bili su isključeni, a počele su pristizati informacije o povlačenju snaga s fronta s teroristima i padu posljednjih vojnih položaja,” napisao je.

Hafez je istakao da je baza bila meta “napada dronovima” te da je napredovanje opozicionara onemogućilo bilo kakav izlaz kopnenim putem, zbog čega je Rusija porodici ponudila evakuaciju iz zemlje.

U zaključku je napisao: “Poslijepodne nas je komanda baze obavijestila o ozbiljnosti situacije i nemogućnosti napuštanja baze kopnenim putem. Nakon konsultacija s Moskvom, donijeta je odluka da nas evakuišu. Tako smo ruskim vojnim avionom prebačeni u Moskvu, gdje smo stigli u noći 8. decembra.

Ko je Hafez Bešar el-Assad?

Hafez el-Assad (23) najstariji je sin svrgnutog predsjednika Bešara el-Assada i bivše prve dame Esme el-Assad. Diplomirao je na Moskovskom državnom univerzitetu 2023. godine, a potom započeo doktorski studij iz matematike na istoj instituciji. Navodno je odbranio svoju disertaciju u novembru 2024. godine.

Još u mladosti takmičio se u matematičkim olimpijadama i osvojio “počasno priznanje” na Međunarodnoj matematičkoj olimpijadi 2016. godine, prema zvaničnoj web stranici takmičenja. Ova olimpijada namijenjena je srednjoškolcima.

Godine 2020. Ministarstvo finansija SAD-a sankcionisalo je tada osamnaestogodišnjeg Assada, tvrdeći da porodica koristi svoje članove kao posrednike u poslovnim transakcijama.

Assad je 2017. godine branio svog oca u intervjuu za brazilski medij O Globo.

“Znam kakav je čovjek moj otac. Kao predsjednik, ljudi govore razne stvari. Mnogi su slijepi,” rekao je. “Narod i vlada su ujedinjeni protiv osvajača koji žele preuzeti zemlju.”

U to vrijeme, Assad je boravio u Brazilu zbog učešća na Međunarodnoj matematičkoj olimpijadi.

IslamBosna.ba