Nasilje bez posljedica: Izrael i njegovo kršenje sporazuma o prekidu vatre
![Refah Gaza](https://www.islambosna.ba/wp-content/uploads/2025/02/Refah-Gaza-1024x683.webp)
IslamBosna.ba – U kontekstu poziva američkog predsjednika Donalda Trumpa na etničko čišćenje Gaze i invaziju SAD-a, nakon čega bi slijedila okupacija tog teritorija, izraelska vojska svakodnevno krši sporazum o prekidu vatre između Gaze i Izraela.
Dok su se mediji uglavnom fokusirali na radikalne i kolonijalno orijentirane izjave Donalda Trumpa o statusu prekida vatre u Gazi, Izrael je neometano nastavio s nasiljem na tom teritoriju.
Oko 15 minuta nakon što je sporazum o prekidu vatre trebao stupiti na snagu, Izrael je počeo nasilno kršiti uvjete sporazuma. Sporazum je trebao početi u 8:30 sati (po lokalnom vremenu) 19. januara, no posljednjih 30 minuta prije početka, izraelski hebrejski mediji počeli su izvještavati o kašnjenju u predaji liste s imenima trojice zarobljenika koji su trebali biti predani tog istog dana.
Tog dana u 8:30 sati trebalo je biti objavljeno obraćanje glasnogovornika izraelske vojske Daniela Hagarija, u kojem je trebalo biti najavljeno da vojska neće poštovati sporazum dok lista s imenima izraelskih zarobljenika ne bude predana.
Međutim, nakon otprilike 15 minuta, izraelski dronovi su napustili nebo, stvarajući dojam da će uslijediti relativni mir, što je izazvalo velike javne proslave širom Pojasa Gaze povodom početka prekida vatre. Onda su se dronovi ubrzo vratili, a izraelski zračni napadi nastavljeni su od Refaha do Bejt Hanuna, dok su civili bili pogođeni snajperskom vatrom na ulicama. Na kraju, uslijed tih napada, poginulo je na desetine palestinskih civila.
Ovo se dogodilo uprkos činjenici da sporazum o prekidu vatre nije sadržavao nikakve odredbe koje bi omogućile odgodu liste, koja je kasnila nekoliko sati. Hamas je naglasio da će lista biti predana uskoro, a kašnjenje je bilo uzrokovano komunikacijskim problemima na terenu. Izrael nije mario za potpisani sporazum, niti za uvjeravanja Hamasa, nastavljajući sa zračnim napadima i proizvoljnom paljbom do 11:30 sati.
U narednim danima izraelski vojnici su ponovo izvodili zračne napade, uništavali civilnu infrastrukturu i ciljali civile snajperskim hicima. Dana 20. januara, užasan video postao je viralan na kojem izraelski snajperista izvršava egzekuciju 15-godišnjeg dječaka, Zekerije Hamida Jahje Barbaha, u Refahu. Kada je Palestinac Nadir Adžlan vidio šta se dogodilo, potrčao je prema mjestu gdje je ležao dječak, pokušavajući da ga spasi, no i sam je bio pogođen nekoliko puta i prisiljen je da vuče tijelo 15-godišnjaka na rukama i koljenima.
Pomenuti incident bio je samo jedan od dva izvršena pogubljenja u Refahu tog jutra, i to u trenutku kada je prekid vatre trebao biti u punom efektu. Drugi značajan incident dogodio se 28. januara, kada su izraelske snage izvele ciljani raketni napad na konjsku zapregu, usmrtivši tri palestinska civila, uključujući petogodišnju Nadiu Muhammed el-Amudi.
Ipak, ovo nisu jedine vrste kršenja prekida vatre koja je počinio Izrael. Također, on je nametnuo stroga ograničenja na ulazak humanitarne pomoći i potrebnih materijala u opkoljenu enklavu.
Ured za medije Gaze izjavio je u ponedjeljak da, “uprkos jasno definisanim sporazumima u humanitarnom protokolu prekida vatre, Izrael nije ispunio svoje obaveze i nastavlja ometati isporuku humanitarne pomoći.”
Prema izjavi Ramija Abdua, predsjedavajućeg Euro-Mediteranskog opservatorija ljudskih prava, “u Gazu je stiglo samo 9.500 šatora – loših kvaliteta i malih dimenzija – dok je hitno potrebno 120.000. Stotine hiljada ljudi ostaju bez skloništa, a Izrael nije ispunio svoje obaveze prema sporazumu o prekidu vatre.”
Abdu je također izjavio: „Od početka primirja, u Gazu je ušlo 8.500 humanitarnih kamiona, ali je samo 35% njih stiglo na sjever, gdje su potrebe najhitnije. Umjesto hrane i lijekova, mnogi kamioni prevoze robu koja nije od esencijalne važnosti za trgovce. Gazi je potrebno 1.000 kamiona dnevno, no samo polovina tog broja stiže.”
Novinska agencija Associated Press (AP) također je imala uvid u listu koju je Izrael poslao humanitarnim organizacijama, a koja sadrži proizvode koji podliježu „predodobrenju” od strane izraelskih snaga, zbog čega im se redovno uskraćuje ulazak temeljem proizvoljnih odluka.
AP je otkrio da, dok „uređaji za desalinizaciju i prikupljanje vode, ormari, alati, kompleti za šatore, peći, odjeća otporna na vodu i oprema za timove za gradnju skloništa” zahtijevaju „predodobrenje”, predmeti poput „velikih šatora, vreća za spavanje, prenosivih WC-a, električnih deka i vakcina” mogu ući u Gazu bez odobrenja Izraela.
Ovo jasno pokazuje da Izrael ograničava unos najpotrebnijih predmeta, dok sličnim proizvodima dozvoljava ulazak bez ikakvih problema. Ova taktika podsjeća na onu koja je ranije korištena za mučenje palestinske civilne populacije prije genocida u Gazi, koji je započeo 7. oktobra 2023. godine.
Još jedan element izraelskog očitog nepoštovanja sporazuma o primirju je njegovo postupanje u vezi s razmjenom zarobljenika. Na prvi dan razmjene, Hamas je na vrijeme i prema planu oslobodio tri izraelska zarobljenika, dok je Izrael odlučio odgoditi njihovo oslobađanje za oko 7 sati.
Ova odgoda izazvala je značajno i nepotrebno kašnjenje, a mnogim zarobljenicima je prijećeno ponovnim hapšenjem, što je bilo u suprotnosti s uvjetima sporazuma. Dodatno, porodice palestinskih žena i djece, koji su tog dana bili oslobođeni, bile su napadnute živom municijom i suzavcem dok su čekali na prijem svojih otetih voljenih. Izrael je također prijetio porodicama nasiljem ako bi slavili oslobađanje svojih najmilijih.
Izrael je na gotovo svakom nivou kontinuirano kršio sporazum o primirju, dok je Hamas pažljivo poštovao njegove odredbe. Hamas nije počinio nijedno kršenje, uprkos svakodnevnim izraelskim povredama.
Napisao: Robert Inlakesh – The Palestine Chronicle
Prijevod i obrada: IslamBosna.ba