BiH najkorumpiranija zemlja u regionu!
Ovogodišnji CPI, svjetsko istraživanje o korupciji koje provodi Transparency International (TI), obuhvatio je BiH po šesti put i, uprkos neznatnom napretku koji je zabilježen prethodne godine, BiH je ovaj put ponovo doživjela pad i sada je prema indeksu najkorumpiranija zemlja regiona.
U istraživanje je bilo uključeno 180 zemalja, objavljeno je danas u Sarajevu na prezantaciji CPI za BiH.
Ovogodišnji CPI, svjetsko istraživanje o korupciji koje provodi Transparency International (TI), obuhvatio je BiH po šesti put i, uprkos neznatnom napretku koji je zabilježen prethodne godine, BiH je ovaj put ponovo doživjela pad i sada je prema indeksu najkorumpiranija zemlja regiona.
Indeks rangira države od one s najmanjim stepenom korupcije do zemalja u kojima je korupcija najprisutnija, na osnovu ocjene za svaku pojedinačno.
Ocjene se kreću u rasponu od 10 (bez korupcije), do 1 (apsolutno korumpirana zemlja), a na osnovu relevantnih istraživanja od kojih se Indeks sastoji.
BiH s Alžirom, Lesotom i Šri Lankom dijeli 92. do 95. mjesto i nalazi se ispod svih zemalja bivše Jugoslavije, od kojih Slovenija, sa 26. mjestom i indeksom od 6,7 zauzima najbolju poziciju, a za njom su Hrvatska na 62. mjestu i indeksom 4,4, zatim Makedonija na 72. mjestu i indeksom 3,6, a Srbija i Crna Gora s indeksom 3,4 dijele 85. do 91. mjesto, između ostaloga i s Albanijom.
Korupcija je najmanje prisutna u Danskoj, Novom Zelandu, Švedskoj, Singapuru, Finskoj i Švajcarskoj, a najviše u Afganistanu, Haitiu, Iraku, Mjanmaru i Somaliji.
Primjetan je trend napretka u svim zemljama jugoistočne Evrope, osim u BiH, koja već godinama stagnira na samom začelju liste evropskih zemalja.
"Drugačiji rezultat istraživanja i nismo mogli očekivati, državne institucije se urušavaju, postojeća strategija borbe protiv korupcije, iako su istekli svi rokovi, nije se počela provoditi, a politički lideri su direktno uključeni u koruptivne radnje, dok su agencije za provođenje zakona i pravosuđe nijemi saučesnici“, rekao je novoizabrani predsjedavajući Odbora direktora TI BiH Emir Đikić.
On je kazao da BiH već odavno ima sve karakteristike propale države i pozvao institucije Evropske unije (EU) i druge da pruže podršku BiH u suzbijanju korupcije, jer je jasno da veličina ovog problema prevazilazi mogućnosti domaćih državnih institucija.
Danas su predstavljeni i rezultati "Istraživanja percepcije korupcije građana BiH pred lokalne izbore 2008", kao i rezultati istraživanja "Finansiranje političkih stranaka".
Prvo istraživanje pokazalo je apsolutno razočarenje stanovništva u političke stranke.
Čak 70 posto ispitanika istaklo je političke stranke kao najkorumpiranije institucije, a 60 posto ispitanika misli da se kvalitet života neće nimalo poboljšati nakon lokalnih izbora.
Kao institucije sa najviše korupcije, građani su istakli i policiju, zdravstvo, carinu, vlade i pravosuđe.
Rezultati istraživanja o finansiranju političkih partija su pokazali da se za finansiranje političkih partija izdvaja više od 25 miliona KM sa različitih nivoa vlasti u BiH, da je zakonski okvir u ovoj oblasti je nejasan i protivrječan, a institucije za nadzor provođenja zakonskog okvira su neefikasne.
Izvršni direktor TI BiH Srđan Blagovčanin je rekao da političke stranke nemaju ili ne žele objaviti svoje planove u vezi s finansiranjem predizborne kampanje, odnosno izvore finansiranja i načine realizacije.
Također, ocijenio je da je zakon na nivou Republike Srpske (RS) koji regulira pitanje finansiranja stranaka unio još više zabune i "deregulirao" ovu oblast.
"S druge strane, imamo primjedbe i na proces donošenja izmjena i dopuna ovakvog zakona na državnom nivou, jer je nedopustivo da se to dešava bez javne rasprave i uključenja šire javnosti", kazao je Blagovčanin.
Pitanje medija u predizbornoj kampanji predstavlja poseban problem, naročito u RS, gdje je na snazi "jednopartijski sistem, koji ima apsolutnu kontrolu nad medijima".
"To je u manjoj mjeri problem kada se radi o privatnim medijima, ali ako imamo u vidu javni servis, koji se nalazi pod apsolutnom kontrolom vladajuće strukture, onda smatramo da uslovi za održavanje izbora u BiH nisu potpuno ravnopravni i ne daju svim političkim partijama jednake šanse", rekao je Blagovčanin.
Ovakvo stanje suštinski podriva demokratski proces i dodatno će se odraziti na usložnjavanje problema korupcije u zemlji, zaključeno je na prezentaciji.
Autor: ONASA