Stručnjaci upozoravaju: ‘Somalija bi mogla postati novo ratište džihada’

0

somalija_kartaU današnjoj posjeti Londonu somalijski premijer Omar Abdirašid Šarmarke izjavio da je njegova domovina postala “utočište” džihadista koji se “obučavaju” u Somaliji koja im je “idealno područje za pregrupisavanje i preraspoređivanje”

 

Sve više ukazuje na to da bi Somalija mogla postati novo ratište muslimana u njihovom svjetskom džihadu, smatraju stručnjaci koji s druge strane podsjećaju da se 90-ih godina zbog trajne anarhije u toj državi Al-Kaida nije uspjela trajno nastaniti.Utjecaj Al-Kaide jača u Somaliji i ona bi uskoro mogla postati novi Afganistan, izjavio je predstavnik Evropske komisije za razvoj Karel de Gucht.
Utjecaj Al-Kaide zasigurno raste u Somaliji, a postoji opasnost da se sukob u toj zemlji internacionalizuje, ocjenjuje australijski Institut za stratešku politiku (ASPI) i navodi da su se “šebabi”, pobunjenici protiv prelazne središnje vlade, pozivali na Osamu bin Ladena.

Šebabi se u ratu protiv središnje vlasti koriste samoubilačkim napadima i drugim metodama koje su testirane u Iraku.

Sam Bin Laden je od početka 2009., posvetio tri poruke Somaliji i poručio da želi tu afričku državu učiniti novim ratištem protiv Zapada.

Al-Kaida, međutim, nije uspjela učvrstiti se u Somaliji 1993. i 1994., niti privoljeti lokalne ustanike da se bore protiv UN-ovih snaga raspoređenih u toj zemlji.

U posebnom izvještaju o Somaliji Centar za borbu protiv terorizma američke vojne akademije West Point ocjenjuje da je Al-Kaida naišla na jednake poteškoće s kojima se suočavaju zapadne organizacije, a to su posvemašnja anarhija i haos.

Somalija je tranzitno utočište Al-Kaidi koja zbog “izolacije i surovosti te zemlje” ne može u njoj stvoriti sigurnu bazu, piše West Point te upozorava da savremena Somalija nema vladu, ali ima mnogobrojne lokalne moćnike i tradicionalne klanove koji međusobno ratuju.

Nadalje, u Somaliji se tradicionalno praktikovao umjereni islam.

Međutim, veliko iseljavanje somalijskog stanovništva zbog sukoba, ubrzana urbanizacija i 18 godina dug građanski rat, mogli bi srušiti te tradicionalne brane i somalijsko društvo učiniti bližim na ‘gorljivu retoriku Al-Kaide’, zaključuje američki centar.

Nacional.hr
Obrada: Islambosna

Leave a Reply