Poskupljenja mogu biti kažnjena!

0

Građani će zbog rasta cijena hrane imati sve manje novca za ostale potrebe • Poskupljenja hrane bit će postepena i vrlo skrivena

Ombudsmen za zaštitu potrošača u BiH Dragan Doko upozorio je jučer da će najavljena povećanja cijena hljeba, goriva, mesa, cigareta i drugih artikala imati velike posljedice po građane BiH.

– Građani će zbog rasta cijena hrane imati sve manje novca za ostale potrebe. U EU se 16 posto prihoda u prosjeku izdvaja za hranu, a u nas 50 posto! Najavljena poskupljenja hrane uslijedit će vjerovatno postepeno i vrlo skriveno. Tako je bilo i lani. Cijene kasnije nisu smanjivane, a evo i novih poskupljenja – rekao je Doko za "Avaz".

Trgovačke prevare

Istakao je da je poskupljenja teško pratiti. Trgovci se, tvrdi, služe i prevarama. Ponegdje cijene ostaju iste, dok se smišljeno smanjuje količina nekog proizvoda!?

– Mi ćemo biti budni i pratiti cijene. Glas potrošača mora se čuti. Postoji mogućnost da bude kažnjeno neosnovano povećanje cijena, iako je to teško utvrditi. Kod cijena nafte i hrane imamo lošu situaciju za potrošače. Cijene se, primjerice, povećavaju na granici, gdje se ukalkulira velika marža. Potom se marža ponovo dodaje na naše cijene – kaže Doko.

Šećer i energenti

Komentirajući najave poljoprivrednika da bi krajem godine žitarice mogle poskupjeti za čak 30 do 40 posto, Sead Đipa, predsjednik Udruženja pekarskih obrtnika FBiH, kaže da će u tom slučaju neminovno morati poskupjeti i hljeb i drugi pekarski proizvodi.

– Nije mi jasno zašto bi žitarice poskupjele, jer se zna da je ove godine pšenica dobro rodila. Međutim, ako dođe do tog poskupljenja, neminovno je povećanje cijena hljeba, posebno kada se u obzir uzme tendencija daljnjeg rasta cijena energenata. Također, stalno rastu i cijene šećera, a i on je jedan od baznih proizvoda u kalkulaciji proizvođača pekarskih proizvoda – kazao nam je Đipa.    

Glavni uzrok rasta cijene šećera na svjetskom tržištu je povećano korištenje šećerne trske i repe za proizvodnju biogoriva.

Mali pekari za 30 posto jeftiniji

Na naše pitanje jesu li pekarski proizvodi u prethodnom periodu mogli biti jeftiniji zbog drastičnog pada cijena žitarica, Đipa odgovara negativno.

– Cijena hljeba u malim pekarama već je znatno, za 30 posto niža nego industrijskim. To je maksimum koji mi možemo učiniti na smanjenju cijene hljeba – kazao nam je Đipa.

Avaz

Leave a Reply