Tuzlaci su pozvali još jednom državne institucije da krenu u odlučniju borbu za oslobađanja Ilije Jurišića, koga je Okružni sud u Beogradu osudio na 12 godina robije samo zato što je 15. maja 1992. godine kao pripadnik rezervnog sastava CJB Tuzla prenio naredbu komandanta Meše Bajrića “Na vatru odgovorite vatrom”.
“Ako državne institucije ovaj miting podrške ne shvate ozbiljno, onda ćemo krenuti za Sarajevo, a tamo će nam se pridružiti obespravljeni građani iz svih bh. gradova”, najavljuje gradonačelnik Tuzle Jasmin Imamović.
Beogradsko pravosuđe svjesno je, kaže on, osudilo nevinog čovjeka.
“Oni znaju da tuzlanska policija nije napadala već je branila svoje živote i živote građana. Oni znaju da su krivci za žrtve 15. maja 1992. godine Mile Dubajić, Milan Nedeljković i Ratko Mladić. Da bi prikrili odgovornost ovih ratnih zločinaca oni su osudili nevinog čovjeka. Ovo je protest protiv terora beogradskog režima i protest protiv nadležnih organa BiH koji dopuštaju beogradskom režimu da radi sa građanima BiH šta mu je volja”, rekao je Imamović.
Među okupljenim građanima bili su Selim Bešlagić, Meša Bajrić i Budimir Nikolić, Tuzlaci koje i dalje traži srbijansko pravosuđe da ih kao i Jurišića, strpaju u beogradski kazamat. Bešlagić, ratni i poratni gradonačelnik, te Bajrić, načelnik CJB Tuzla u maju 1992. godine, pozvali su Tuzlake da slično kao u najtežim vremenima i danas njeguju duh multietičnosti i multikulturalnosti.
Na protestima je jučer ponovljeno da je Ilija Jurišić žrtva montiranog političkog procesa i da je optužnica na osnovu koje je i osuđen zasnovana na apsolutnim lažima. Pozvane su sudije Vrhovnog suda Srbije da iskoriste šansu i speru ljagu sa ukaljanog obraza pravosuđa Srbije, koje hapsi nevine ljude s ciljem zaštite osumnjičenih za ratne zločine.
Zaključno sa jučerašnjim danom Ilija Jurišić, se u beogradskom zatočeništvu nalazi dvije godine pet mjeseci i osam dana. Pismeni opravak presude od 28. septembra još uvijek nije dostavljen advokatima Stevanu Protiću i Đorđu Dozetu, tako da žalba ka Vrhovnom sudu Srbije nije upućena.
Prema srbijanskim Zakonima Vrhovni sud o žalbi može odlučivati u naredne tri godine.
Svevijesti.ba