Srbija se ne bi protivila otcjepljenju RS-a?

0

beograd

Većina poslanika u Skupštini Srbije smatra da bi RS imala pravo na eventualni referendum…

 

Predsjednica parlamenta Slavica Đukić-Dejanović rekla je novinarima u Skupštini Srbije da o tome odlučuju građani BiH, a ne samo građani Republike Srpske.

– Republika Srpska je sastavni dio BiH i građani suverene države mogu da odluče o svakom referendumskom pitanju. Ako svi građani BiH odluče da to jeste referendumsko pitanje, onda to može biti – rekla je Đukić-Dejanović.

Šef poslaničke grupe Srpske radikalne stranke Dragan Todorović rekao je da je siguran da će Srbi u RS imati pravo da se o ostanku ili izdvajanju tog entiteta iz BiH izjasni na referendumu kao “jedinom rješenju ako se pokuša ukinuti Republika Srpska”.

– U ovom trenutku ne mogu da kažem da li Republika Srpska ima pravo da izađe na referendum, ali siguran sam da će to pravo imati ukoliko bilo ko pokuša da ukine srpski entitet u BiH – rekao je Todorović novinarima u Skupštini Srbije.

Poslanica Jedinstve Srbije Jasmina Milošević rekla je da niko nema pravo da poništava Dejtonski sporazum i da, ako su ugrožena elementarna prava, narod u Republici Srpskoj ima pravo na referendum.

Zamjenik šefa poslaničke grupe G17 plus Vlajko Senić rekao je novinarima u Skupštini Srbije da ne vidi mogućnost da se bilo koji entitet, pa ni Republika Srpska, izdvoji iz BiH.

– Srbija je jedan od garanta Dejtonskog sporazuma koji podrazumijeva cjelovitu BiH i to je više nego jasna činjenica koja ne dozvoljava da BiH kao država nestane – rekao je Senić.

Šef poslaničke grupe Partije ujedinjenih penzionera Srbije Momo Čolaković rekao je novinarima u Skupštini Srbije da, prema međunarodnom pravu, svako ima pravo da odluči u kojoj će državi da živi.

– Ukoliko se ne bi postigao sporazum o zajedničkim ingerencijama države BiH i ukoliko bi pokušali da ospore Dejtonski sporazum, lično smatram da bi narod u Republici Srpskoj mogao da razgovara o referendumu – rekao je Čolaković.

Poslanik Srpske napredne stranke Božidar Delić rekao je novinarima u da “Dejtonski sporazum podrazumijeva da, ukoliko interesi Republike Srpske ne budu u federaciji zastupljeni kako treba, može da bude raspisan referendum i da se narod izjasni o izlasku iz BiH”.

Šef poslaničke grupe Nove Srbije Velimir Ilić rekao je novinarima da u slučaju kršenja Dejtonskog sporazuma, Srbi moraju izaći na referendum da se opredijele.

– Ako se krši Dejton, ako Srbija nije u stanju da vojno stane i izdejstvuje da se Dejton poštuje, onda ne ostaje ništa drugo nego da parlament Republike Srpske donese odluku o referendumu i da se izjasne, a ja mislim da bi to bilo izjašnjavanje sa preko 95 posto, i da se pripoje matici Srbiji, što bi sasvim bilo normalno i logično – rekao je Ilić.

Šef poslaničke grupe Liberalno demokratske partije Čedomir Jovanović rekao je novinarima u Skupštini Srbije da ne misli da “srpski lideri u Bosni treba da se poigravaju sa referendumom i politkom onako kako su to činili u prošlosti svi oni koji su u političkom smislu odgovorni za rat koji se desio na tom prostoru”.

– Političarima koji predstavljaju srpski narod u BiH bilo bi mnogo pametnije da odgovore na probleme koje imaju sa Bošnjacima i Hrvatima i pokušaju da pronađu na neki novi način, a ne ponavljanjem političkih grešaka iz prošlosti. Ako se pozovu na jedno takvo pravo, onda neće učiniti ništa što bi u svom karakteru bilo drugačije od onog što su učinili lideri Srba u Bosni početkom 90-tih godina – rekao je Jovanović.

Onasa

 

Leave a Reply