Talibani: Obama bi trebao dobiti nagradu za ubijanje civila!

0

talibani_protestOdluka da se jedna od najvrednijih svjetskih nagrada dodijeli predsjedniku nakon nepunih devet mjeseci otkako je preuzeo dužnost i dok se još uvijek čeka neki njegov veliki vanjskopolitički uspjeh, izazvala je čuđenje novinara nakon objave u Oslu.

Odbor za dodjelu Nobelove nagrade nagradio je Obamu zbog “iznimnih napora u jačanju međunarodne diplomacije i suradnje među narodima”. No, kritičari, posebno iz arapskog i muslimanskog svijeta, kažu da je ta odluka donesena prerano.

Obamin savjetnik za medije prije zore probudio je predsjednika koji je bio “iznenađen” tom viješću. Nakon što je od Reutersa primio e-mail u kojemu stoji da je iznenađen cijeli svijet, Obamin savjetnik David Axelrod odgovorio je:”Kao i mi!”.

I dok je neki državnici i raniji dobitnici Nobela, poput Nelsona Mandele i Mihaila Gorbačova, pozdravljaju, ima i onih koji odluku smatraju nepromišljenom i nezasluženom.

Palestinski pokret Hamas saopćio je da je nagrada u najboljem slučaju preuranjena.

“Nobelova nagrada za mir? Obama bi trebao dobiti nagradu za raspirivanje nasilja i ubijanje civila”, rekao je glasnogovornik talibana Zabihulah Mudžahid.

No, glavni palestinski pregovarač Saeb Erekat pozdravio je odluku i izrazio nadu da će “Obama biti u stanju postići mir na Bliskom istoku”.

Predsjednik Odbora za dodjelu Nobelove nagrade Thorbjoern Jagland odbacio je novinarske kritike da je Obama dobio nagradu prerano, rekavši da je njome priznato sve ono što je učinio proteklih godina.

“Nadamo se da će to bar malo pridonijeti onome što želi postići”, izjavio je Jagland na konferenciji za novinare.

Bez spominjanja Obamina prethodnika Georgea W. Busha, naglasio je kako je Obama, nakon preuzimanja dužnosti u januaru, promijenio odnos SAD-a prema ostatku svijeta. “Višestrana diplomatija ponovno je dobila glavnu ulogu uz isticanje važne uloge UN-a i ostalih međunarodnih institucija”, pojasnio je Jagland.

I dok mu je popularnost u zemlji ugrožena zbog rastuće nezaposlenosti i žestoke polemike oko prijedloga zdravstvene reforme, Obamu izvan SAD-a veliki broj ljudi još uvijek doživljava nadahnjujućom osobom.

Obamin dajdža je telefonom iz sela Kogelo na zapadu Kenije rekao: “Cijela familija je presretna i ponosna zbog Obame…Čestitamo mu!”.

Obama je treći visokopozicionirani dužnosnik američke Demokratske stranke koji je u ovome desetljeću osvojio Nobelovu nagradu za mir, nakon bivšega potpredsjednika Ala Gorea 2007. i bivšega predsjednika Jimmya Cartera 2002.

Nagrada vrijedna 10 miliona švedskih kruna, oko 1,4 miliona američkih dolara, bit će mu biti predana u Oslu 10. decembra.

 

Izvor: Nacional.hr

Obrada: IslamBosna.ba

 

Leave a Reply