Butmir: Bošnjaci podijeljeni ulaze u pregovore

0

hare_siladzic_copySilajdžić se sastao s Lagumdžijom, danas će s Ljubićem, ali s Tihićem nije kontaktirao. Lider SDA spreman da se odazove ako ga neko pozove

Za razliku od stranaka u manjem bh. entitetu i onih s hrvatskim predznakom, bošnjačke partije na sutrašnjem sastanku bh. političara i zvaničnika EU i SAD, po već ustaljenoj matrici, neće imati prethodno usaglašen stav svojih lidera.

Parcijalni interes

SDA nije po uzoru na čelnike najjačih hrvatskih i srpskih stranaka sazvala konsultacije, niti će, kako nam je potvrđeno, to uopće učiniti.

S druge strane, u Stranci za BiH potvrđeno nam je da se njen čelnik Haris Silajdžić već sastao i o sutrašnjem sastanku i eventualnim ustavnim promjenama razgovarao s liderom SDP-a Zlatkom Lagumdžijom. O tome bi Silajdžić danas trebao razgovarati i s predsjednikom HDZ-a 1990 Božom Ljubićem.

Potpredsjednik SBiH Beriz Belkić rekao nam je da se sa SDA konekcija održava upravo na nivou potpredsjednika.

– Sastanaka u smislu nacionalnih blokova nije bilo niti vidim potrebu za njihovim sazivanjem. No, i bez pompeznih susreta u nacionalnim blokovima, smatram da su stavovi SDA i SBiH slični. Stvaranje nacionalnih blokova nije dobro, jer će svi oni ići na parcijalni interes, a ne opći interes i interes svakog građanina – smatra Belkić.

Na pitanje hoće li biti eventualnog razgovora na nivou lidera SBiH i SDA, Harisa Silajdžića i Sulejmana Tihića, Belkić je kratko odgovorio:

– Ne bih rekao.

Nema inicijatora

No, Tihić je za “Dnevni avaz” kazao kako je spreman da se odazove ako ga neko pozove na sastanak s liderima SBiH i SDP-a, na kojem bi razgovarali o stavovima na pregovorima u Butmiru.

– Ako bude tog sastanka, ja ću mu prisustvovati, bili to Silajdžić i Lagumdžija ili neko drugi. Ali, nema zvanične potvrde da će do toga doći. Moguće je da ćemo se dogovoriti svaki čas o tome – kaže Tihić, ne spominjući mogućnost da on inicira takav susret.

Tihić: Bojim se nacionalističkih stavova

Tihić je, govoreći u usaglašavanju stavova pred butmirski skup, rekao da je politika SDA poznata i da “ima minimum ispod kojeg se neće ići”.

– Bojim se da je ovo jedna od posljednjih šansi, a ako se ništa ne postigne i stvari nastave ovako, bojim se da će doći do sukoba i bojim se nacionalističkih stavova – rekao je Tihić.

Avaz

Leave a Reply