IslamBosna.ba– Ministar za javne radove i stanovanje, Ahed Faik Beseisu, izjavio je da bi proces uklanjanja ruševina u Pojasu Gaze mogao trajati od 3 do 5 godina, ukoliko budu dostupni resursi, financijska sredstva i oprema za pretragu eksploziva u ruševinama, njihov transport i reciklažu.

U intervjuu za novinsku agenciju “Wafa”, Beseisu je naglasio da je koordinacija uklanjanja ruševina u nadležnosti Ministarstva za javne radove, koje radi u saradnji sa svim relevantnim organizacijama i institucijama. U tom kontekstu, Ministarstvo je započelo saradnju sa Programom Ujedinjenih nacija za razvoj (UNDP) na projektu ponovnog otvaranja puteva, obrade i reciklaže ruševina. Prema njegovim riječima, sljedeći korak je uklanjanje ruševina sa 150 javnih objekata, uključujući škole, bolnice i džamije, te implementacija manjih projekata za ponovno otvaranje saobraćajnica.

Planovi Ministarstva za obnovu Gaze

Beseisu je pojasnio da je plan Ministarstva integriran u vladinu strategiju za hitnu pomoć, obnovu i reagovanje na krizne situacije u Pojasu Gaze. Plan predviđa rad u pet ključnih oblasti: procjena štete i njeno uklanjanje, reciklaža ruševina, obnova saobraćajnica, stanovanje i rekonstrukcija javnih objekata.

Ministarstvo radi prema vladinom planu za hitnu reakciju u koordinaciji sa nadležnim ministarstvima u kontekstu pomoći, oporavka i rekonstrukcije, uklanjanja ruševina, privremenog smještaja te pripreme za rekonstrukciju. Također, pripremaju se mjesta za smještaj građana te obnavlja zdravstveni i obrazovni sektor.

Procjena štete i potrebe za obnovom

Beseisu je rekao da je Ministarstvo završilo cjelovitu studiju o stanju u Gazi. Prema podacima iz 250.000 anketa koje je ispunilo stanovništvo, procijenjeno je da je oko 400.000 stambenih objekata oštećeno ili potpuno uništeno, a za obnovu je potrebno obezbijediti 200.000 novih stambenih jedinica. Ove aktivnosti će se koordinirati sa državama i donatorskim institucijama.

Ministar je istakao da je, prema uputstvima premijera Muhammeda Mustafe, Ministarstvo u partnerstvu sa UNDP-om i Arapskom međunarodnom organizacijom za obnovu u Palestini (AIOCP) započelo program procjene štete u Gazi. Prema planu, angažovat će se 700 inženjera kako bi se osigurala tačna evidencija štete, što će biti osnova za vladine intervencije i aktivnosti u fazama ranog oporavka, obnove i rekonstrukcije Pojasa Gaze.

Pružanje privremenog smještaja i podrška pogođenim porodicama

Govoreći o radu ministarstva u pogledu osiguravanja skloništa za ugrožene, Beseisu je izjavio: “Sarađivat ćemo s našim partnerima u koordinaciji sa donatorskim državama i organizacijama na obnovi djelimično uništenih kuća, što će omogućiti porodicama da se vrate u njih. Za znatno oštećene objekte će se iznajmljivati smještaj dok se ne završi obnova, a za porodice koje trenutno borave kod rodbine će se osigurati financijska naknada domaćinima dok se ne osigura stalan smještaj.”

Beseisu je također naglasio da će Ministarstvo težiti ka održivoj obnovi Gaze, temeljenoj na planovima koji uključuju očuvanje kulturne baštine Gaze, njenog historijskog naslijeđa i tradicije grada.

Ovaj plan za obnovu Gaze predstavlja ključni korak u procesu oporavka i izgradnje budućnosti za palestinski narod, uz podršku međunarodne zajednice. Obnova infrastrukture, stambenih objekata i javnih usluga predstavlja izazov koji će zahtijevati dugoročne napore, ali i saradnju sa brojnim partnerima kako bi se osigurao povratak normalnog života u regiji.

IslamBosna.ba

By rhm