Špijunska afera: Agenti SAD-a godinama prisluškivali Tonyja Blaira

0

tony_blair-bigTokom praćenja privatnih telefonskih razgovora od strane američkih obavještajnih službi Tonyju Blairu bilo je dodijeljeno kodno ime “Anchory”, a kako prenosi britanski Dailymail svi prikupljeni podaci obrađeni su u ogromnom američkom centru za nadzor koji vodi Agencija za nacionalnu sigurnost (NSA).

Intrigantne podatke za američku TV stanicu ABC News otkrio je David Murfee Faulk, bivši mornarički komunikacijski operater koji je potvrdio kako je 2006. godine vidio dosje gospodina Blaira do koga je imao odobren pristup, ali nije želio iznijeti detalje sadržane u njemu rekavši samo kako se radi o podacima vezanim za “privatni život”.

Faulk je naveo kako su agenti prisluškivali i telefonske pozive prvog iračkog predsjednika Ghazija al-Yawera koji je uz Tonyja Blaira bio smatran najvećim američkim saveznikom tokom invazije na Irak 2003. godine.

Između Velike Britanije i SAD-a postoji “nepisano” pravilo o neprikupljanju podataka iako je poznato da se povjerljive informacije rutinski dijele između njihovih sigurnosnih agencija pa će najnovija saznanja o prisluškivanju visokih funkcionera, u najmanju ruku biti “sramotna” za SAD i njene sigurnosne agencije.

Jedan od bivših direktora CIA-e o tome je za ABC izjavio: Pokažu li se te tvrdnje o prikupljanju podataka o Blairu istinitima to će predstavljati veliko kršenje dogovora koji imamo sa Britancima.

U uredu Tonyja Blaira nitko nije bio raspoložen za komentarisanje navedenih tvrdnji.

Tridesetdevetogodišnji Faulk prekinuo je svoju šutnju kada je prošlog mjeseca izjavio kako su američke obavještajne službe pratile i prisluškivale telefonske pozive američkih novinara, radnika i vojnika stacioniranih u Iraku.

Zbog ozbiljnih optužbi američki Kongres pozvan je na provođenje istrage koja je trenutno u toku.

Druga “zviždačica”, tridesetjednogodišnja Adrienne Kinne potvrdila je Faulkove izjave o prisluškivanju novinara opisavši praćene pozive kao, privatne razgovore običnih Amerikanaca koji ni po čemu nisu povezani sa terorizmom.

Faulk, koji je do nedavno radio kao novinar u Georgiji, kaže kako je bio jedan od oko 3,000 lingvista u Fort Gordonu. Kao svoj glavni zadatak opisao je praćenje i prevođenje razgovora na arapskom i dodao je kako je grupa u kojoj je radio provela mnogo vremena prateći razgovore koji su dolazili i odlazili iz bagdadske “Zelene zone”, utvrđenog područja u kome su smještene američka ambasada te glavni centri vojske i obavještajnih službi.

24sata.info

Leave a Reply