IslamBosna.ba- Ulica u kojoj se nalazi ambasada Ujedinjenih Arapskih Emirata u Ankari bit će preimenovana u ulicu osmanskog zapovjednika Fahreddin-paše, branioca Medine tokom Prvog svjetskog rata čije je ime izazvao raskol između Ujedinjenih Arapskih Emirata i Turske.

Uzrok sukoba je objava ministra inostranih poslova UAE, Abdullaha bin Zajeda en-Nahjana u kojem je optužio Osmanlije da su počinili zločine nad lokalnim stanovništvom Medine tokom Prvog svjetskog rata.

U utorak Nahjan je reobjavio na Twitteru komentar Iračanina iz Njemačke, prema njegovom profilu, na svoj zvanični profil, u kojoj je pisalo: “Da li ste znali da je 1916. godine, turski Fahreddin-paša počinio zločin nad stanovništvom Medine, kradući njihovu imovinu i stavio ih je na voz prema Damasku i Istanbulu? Također, Turci su ukrali rukopise iz biblioteke Mahmudija i odnijeli ih u Istanbul. To je historija Erdoanovih predaka i onoga šta su uradili muslimanskim Arapima”.

Nahjan je podijelio objavu u kojoj se optužuje Fahreddin-paša, osmanski vojni guverner Medine od 1916.- 1919. za zločine nad lokalnim stanovništvom, uključujući krađu imovine i svetih spisa.

Ova objava naišla je na oštre kritike najviših turskih političara, uključujući i turskog predsjednika Redžepa Tajjipa Erdoana, koji je kazao da Osmanlije nisu učinile ništa osim što su štitile svete gradove islama.  „Nije to krađa, već odbrana i čuvanje tog amaneta od onih koji tamo dolaze s ciljem invazije i okupacije”, kazao je turski predsjednik. Erdoan je također kazao da je jasna i pozadina takvih napada na Tursku iz nekih krugova establišmenta arapskih država i da je riječ o njihovom pokušaju da prikriju vlastite nesposobnosti, pohlepu i izdajništvo.

Nekoliko dana nakon provokacije ministra UAE, gradonačelnik Ankare, Mustafa Tuna je odlučio da preimenuje 613. ulicu, gdje se ambasada UAE, nalazi, kao reakciju na incident.

Očekuje se da će ulica i svi znaci biti promijenjeni u  “Fahreddin Paşa Sokağı”(Ulica Fahreddin-paše) nakon prvog sastanka Gradskog vijeća.

U maju 1916, dok je trajao Prvi svjetski rat i dok se Osmanlijsko carstvo borilo uz Centralne sile, nekoliko arapskih plemena na čelu sa Šerifom Husseinom ibn Alijem od Mekke i podržano Velikom Britanijom pobunilo se protiv Osmanlija.

Međutim, znatan broj arapskih plemena nastavio je podržavati Osmanlijsko carstvo protiv britanskih saveznika u Palestini i Iraku.

Kako bi izbjegao uništenje svetih spisa, Fahreddin-paša organizovao je transport spisa vozom do Istanbula uz pratnju 2 hiljade njegovih ljudi, a koje su izložene u odjelu “Sveti spisi” muzeja palače Topkapi.

Uprkos mnogim napadima, osmanlijske snage uspjele su održati pozicije u Hidžazu, no stanje je postalo beznadno kad je pala linija u Gazzi usljed britanskih napada iz egipatskog Sinaja krajem 1917. godine.

Jedinice u Medini, na čelu s Fahreddin-pašom, izdržale su napade i opsadu sve do 10. januara 1919., pružajući otpor i nakon što je potpisano Primirje na Mudrosu između Osmanlija i Saveznika.  Zbog patriotizma i hrabrosti koju je pokazivao tokom opsade Medine dobio je nadimke “Pustinjski lav”, “Pustinjski tigar” i “Heroj Medine”.

IslamBosna.ba

By