IslamBosna.ba- Australija bi trebala uvesti zakon koji prisiljava vjerske vođe da prijave zlostavljanje djece, uključujući i katoličke svećenike koji su u ispovjedi saznali za isto, navedeno je u izvješću u petak u kojem su navedeni detalji institucionalnog zlostavljanja, naročito u Katoličkoj crkvi.
“Pronađeni su mnogobrojni i trajni propusti institucija koja su trebala da zaštite djecu, otkrivena je kultura šutnje i zataškavanja te razarajući učinci seksualnog zlostavljanja djece na njihov kasniji život”, navodi izvješće australijske Kraljevske komisije za institucionalni odgovor na zlostavljanje djece.
Komisija je okončala opsežnu petogodišnju istragu o seksualnom nasilju nad djecom u ustanovama širom Australije objavivši 17 knjiga sa 189 preporuka.
Izvješće detaljno opisuje desetine hiljada djece žrtava, rekavši da njihovi zlostavljači nisu ‘slučaj nekoliko truhlih jabuka”.
Komisija je navela da ne može navesti tačan broj jer oko 60 posto žrtava nikada nije prijavilo nasilje, ali procjenjuje da bi odštetu moglo dobiti 60 hiljada žrtava nasilja.
“Nikada nećemo znati njihov pravi broj”, navedeno je u izvješću.
Istraga je obuhvatila vjerske, vladine, obrazovne i profesionalne organizacije, ali, većina zlodjela je počinjena u crkvama pri čemu odskače Katolička crkva, a u izvješću su navedene i tvrdnje o navodnom premještanju svećenika osumnjičenih za zlostavljanje u druge župe kako bi se izbjeglo njihovo razotkrivanje. Prema izvješću svaki sedmi svećenik je bio zlostavljač.
Prosječna dob djeteta koje je bilo zlostavljano je između 10 i 14 godina. Oko 25 posto svih žrtava reklo je da je prvi put bilo zlostavljano u dobi između pet i devet godina, a oko 10 posto u dobi između 15 i 17 godina. Oko pet posto žrtava bilo je prvi put zlostavljano prije nego što je napunilo pet godina.
Kraljevska komisija predložila da Australija donese zakon kojim bi prisilila religijske vođe da izvijeste vlasti o zlostavljanju djece, čak i u slučaju kad je riječ o ispovjednoj tajni. Osim toga se predlaže da celibat bude na dobrovoljnoj osnovi.
Katolička crkva je odmah oštro reagirala navodeći da će svaki svećenik koji prekrši ispovjednu tajnu biti ekskomuniciran. Kad je riječ o celibatu, katolički prelati su izjavili kako “institucije koje imaju celibat i one koje ga nemaju nailaze na istovjetne probleme. A znamo da se to događa i u obiteljima koje ne gaje celibat”.
“U ime katoličkih biskupa i vjerskih vođa, ponavljam našu bezuvjetnu ispriku za patnje i našu obavezu da se postaramo da pravda bude zadovoljena”, rekao je Denis Hart, nadbiskup iz Melbournea.
“Kazna za bilo kojeg svećenika koji prekrši tajnost ispovijedi je izopćenje”, rekao je Hart objasnivši da je riječ o duhovnom pitanju, ali je naglasio da on “želi poštovati zakon zemlje i učinit će sve da okonča to užasno zlo”.
Premijer Australije, Malcom Turnbull je kazao da je istraga ‘razotkrila nacionalnu tragediju’ i da će vlada razmotriti preporuke i odgovoriti u potpunosti naredne godine.
Nadbiskup Sidneja, Anthony Fisher je kazao u saopćenju da je ‘zaprepašten grešnom i kriminalnom djelatnošću pojedinih svećenika, vjerskih i laičkih crkvenih radnika i da se stidi što pojedine crkvene vođe nisu reagovale”.
U istrazi je navedeno da je australijska Katolička crkva platila 276 miliona australijskih dolara (212 miliona američkih dolara) odštete hiljadama djece žrtava od 1980. godine.
IslamBosna.ba