Zvaničnici Tadžikistana šalju poruke ženama da bi im rekli šta trebaju oblačiti

arhiva

IslamBosna.ba- Ako imate telefon u Tadžikistanu, vjerovatno ste primili tekstualnu poruku koja vas podsjeća šta ne treba da odijevate.
Dozvoljena- ‘Nacionalna’ tadžikistanska odjeća, koja se sada po zakonu zahtjeva na svim ‘tradicionalnim’ okupljanjima.
Zabranjena– Hidžab i drugi oblici muslimanske odjeće.
“Oblačite tadžikistansku odjeću”, piše u jednoj poruci, prenosi Washington Post. Druga poruka savjetuje građane da poštuju ‘tradicionalnu odjeću’.

Poruke su poslate kao dio nacionalnog nastojanja da se objavi novi zakon. Ova mjera, propisana prošlog mjeseca, zahtijeva od građana da se ‘pridržavaju tradicionalne i nacionalne odjeće i kulture’ na događajima poput vjenčanja i sahrana. Ona također zabranjuje ‘netradicionalnu’ odjeću kao i odjeću ‘uvezenu’ iz inostranstva. Aktivisti kažu da je ovo ustvari eufemizam za hidžab, kojeg su zvaničnici označili kao dio ‘strane kulture i tradicije’. Zakonodavci u zemlji još uvijek razmišljaju kako da kazne one koji se ne povinuju mjerama.
Vlada kaže da nova mjera, koja je uvedena u avgustu, će pomoći u borbi protiv islamskog radikalizma. Međutim, muslimani u zemlji, vide još neobičniji cilj- nastojanje da se kontroliše njihova vjera. Devedeset posto Tadžikistanaca su muslimani.

Prošle godine vlada je zatvorila veliki dio prodavnica koje su prodavale vjersku odjeću za žene. U martu 2016. godine, vladini zvaničnici su prisilno obrijali oko 13 hiljada muškaraca. U avgustu, više od 8 hiljada žena je zaustavljeno širom zemlje zbog nošenja hidžaba. Prema izvještajima, timovi državnih službenika daju instrukcije ženama kako da svoje hidžabe nose na ‘tradicionalniji’ način, tako što će krajeve hidžaba vezati pozadi, što ostavlja prednji dio vrata izloženim. Jedna od žena je za Radio Liberty kazala da su je odvojili od djece i prisilili da skine hidžab. “Rekli su nam da samo nosimo nacionalnu odjeću”, kazala je žena. Ona je bila toliko potresena da je i sada nervozna da izađe u javnost.

Sve vjerske grupe moraju biti registrovane kod države, a vlada ima konačnu riječ da li se mogu graditi vjerski objekti i da li djeca mogu pogađati vjeronauku. Zvaničnici također regulišu i distribuciju vjerske literature. Osobe mlađe od 18 godina ne mogu učestvovati u javnim vjerskim aktivnostima, a namazi se strogo prate. Čak i vjerska vjenčanja i dženaze regulišu državni službenici.

Hidžab predstavlja poseban izvor napetosti, koji je postao popularan nakon pada Sovjetskog saveza. Zvaničnici su pokušali da obeshrabre žene da ga nose da su čak preko reklama i vijesti na državnim medijima sugerisali d žene koje pokrivaju svoje lice mogu biti prostitutke Godine 2015., predsjednik Emomali Rahman je kazao da je hidžab znak ‘lošeg obrazovanja i necivilizovanosti’. Prošlog mjeseca, zvaničnik je kazao za Radio Liberty da ‘sve žene selefija nose hidžabe’.

“Imamo puno primjera gdje žene koje nose hidžab se drogiraju, učestvuju u trgovini ljudima i drugim stvarima koje su daleko od tadžikistanske kulture i časti žena Tadžikistana”, kazao je on.
Vlada kaže da su ove mjere važne jer omogućavaju vladi da iskorijeni teroriste. Ali, muslimani i zagovornici ljudskih prava kažu da je vlada opsjednuta pogrešnim stvarima.
“Obrana naše kulture, tradicije i nacionalnih vrijednosti je nesumnjivo važna za narod Tadžikistana i jedinstvo stanovništva”, kazala je Faiziniso Vohidova, advokat i aktivista za ljudska prava. Ali ovo ne bi trebalo da bude praćeno kršenjem ljudskih prava i miješanjem u živote ljudi… Mislim da su smanjenje nivoa siromaštva i poboljšanje ekonomije važnija pitanja od ženske odjeće”.

IslamBosna.ba