U Afganistanu i Iraku više je plaćenika od vojnika SAD-a
Snimci orgija čuvara američke ambasade u Kabulu iz ArmorGroupa opet su skrenuli pozornost na svojevolju i neregularnosti ratnih plaćenika u Iraku i Afganistanu.
Njihov je broj ondje neprestano rastao i danas ih je više od pripadnika američke vojske.
Eufemizam ‘contractors’
Firme koje ih angažiraju ne žele dati tačne podatke, no računa se da ih je u Iraku sada više od 200.000, a vojnika je 130.000. U Afganistanu ih je oko 74.000, a vojnika je 62.000. Termin “contractors”, eufemizam pod kojim se ovi “psi rata” vode, uključujuje i neke stručnjake na gradnji infrastrukture, pa to još više otežava kalkulaciju.
ArmorGroup, odjel svjetskog zaštitarskog giganta Wackenhuta, samo je jedna među više od stotinu tvrtki koje odlično zarađuju na ratnim igrama: za osiguranje kabulske ambasade dobivaju 189 miliona dolara godišnje. Ugovor je prošlog mjeseca produžen unatoč nizu pritužbi – pitanje je, jasno, hoće li ostati nakon što su objavljene slike orgija njihovih zaposlenika. No, istog dana kad su objavljene fotografije ABC News je javio da je State Department produžio i ugovor za osiguranje ambasade u Bagdadu s možda najkontroverznijom kompanijom – XE Services LLC, poznatijom pod bivšim kompromitiranim imenom Blackwater.
Moćna plaćenička armija
Jeremy Scahill, novinar The New York Timesa, strastveni istražitelj i kritičar ove tvrtke te autor knjige o “najmoćnijoj svjetskoj plaćeničkoj armiji”, na više od 500 stranica svjedoči o rastu i vladinim vezama kompanije koju je 1997. godine osnovao Erik Prince s Alom Clarkom, bivšim operativcem CIA-e. Prince je od obiteljskog naslijeđa kupio močvarno područje površine 24 kvadratna kilometra u Sjevernoj Karolini i napravio kamp za trening 40.000 plaćenika. Danas tvrtka ima i avijaciju, a među zaposlenicima su bivši Pinochetovi vojnci, pa ratnici s južnoameričkih, afričkih ili balkanskih ratišta.
Ultrareligiozna desnica
Princea se povezuje i s američkom religioznom ultradesnicom, pripisuju mu se i križarske pobude “eliminiranja muslimana i islamske vjere”. Tvrdi se, također, da je Cofer Black, potpredsjednik Blackwatera, na konferenciji u Amanu 2006. predložio stvaranje privatnih plaćeničkih brigada veličine 3.000 do 5.000 ljudi za “humanitarne akcije i sukobe manjeg intenziteta”. Na sreću, ta je ideja naišla na oštre kritike te se ustvrdilo da je riječ o “izravnoj opasnosti za demokratiju”.
Vlada ih i dalje plaća
Usprkos kritikama i nizu tužbi protiv Blackwatera zbog ubistava, navođenja na prostituciju i drugih zlodjela, oko 90 posto prihoda danas stiže putem vladinih ugovora dobivenih bez natječaja. Dodatni je skandal izbio kada je otkriveno da je CIA za bivše administracije od Blackwatera zatražila da formira odrede smrti koji su trebali hvatati i ubijati vođe El-Kaide. Dok demokrati tvrde da je riječ o koraku koji se protivi predsjedničkom ukazu Geralda Forda iz 1976. godine, bivši potpredsjednik Dick Cheney izjavio je da za takav program nije potrebno ovlaštenje Kongresa.
Izvor: Jutarnji.hr
Obrada: IslamBosna.ba