NATO ‘spalio’ 100 civila u Afganistanu
IslamBosna.ba– Guverner provincije Kunduz, Muhammed Omer, se pribojava da je stradalo 90 ljudi u današnjem napadu NATO snaga. Prema nekim neslužbenim izvještajima, ta cifra je visoko iznad 100.
NATO je danas potvrdio smrtonosni zračni napad na dvije cisterne s gorivom, koje su talibani zaplijenili, a zatim predali seljacima na korištenje, jer su cisterne zaglavile pri prijelazu preko jedne rijeke.
Cisterne su bile na putu iz Tadžikistana, te su zaplijenjene u blizini granice s Tadžikistanom.
Nakon što su talibani predali gorivo seljacima, koji su se okupili da ga toče, američki avioni su raketirali skupinu i većina prisutnih civila je izgorjela u eksploziji na licu mjesta.
“Moj brat je spaljen kada je avion bombardovao cisternu. Ne znam da li je živ ili mrtav”, izjavio je jedan seljak ispred lokalne bolnice za El-Džeziru.
Prema UN-ovim izvještajima, samo između januara i maja ove godine su NATO-ove “oslobodilačke” snage ubile oko 800 civila.
IslamBosna.ba