Nijedan racionalan razlog nije na strani bošnjačkih poslanika. Po mojoj ocjeni, ovde je posredi čista politizacija i pokušaj stvaranja imaginarne “bosanske nacije”, rekao je Mladen Ivanić za beogradsku “Politiku”.
Prema njegovim riječima, ako ne bude popisa stanovništva 2011. godine, slika stanja u BiH će ostati zamagljena, što bi prouzrokovalo nesagledive posljedice, pogotovo sa ekonomskog aspekta.
Bez popisa stanovništva, koje obuhvata i mnoge druge pokazatelje – od privrednih potencijala, do broja grla stoke – nemoguće je ozbiljno planirati razvoj bilo koje zemlje. U ozbiljnim državama znaju broj kokošaka i krava, a u BiH se ne zna ni broj stanovnika. Takvu državu niko u svijetu ne bi uzimao za relevantnog partnera ni u čemu, rekao je on.
Poslanik Hrvatske demokratske zajednice (HDZ) BiH u Parlamentarnoj skupštini BiH Ivo Miro Јović je za “Politiku” rekao da bi se izostavljanjem odrednica o nacionalnoj, jezičkoj i vjerskoj pripadnosti stanovnika BiH, izgubilo njeno osnovno obilježje, koje u svijetu nazivaju “bogatstvom različitosti i derogirala bi se ustavna odredba po kojoj u BiH žive tri konstitutivna naroda – Srbi, Hrvati i Bošnjaci.
Komentarišući bošnjačku tezu da bi popis sa nacionalnom, jezičkom i vjerskom pripadnošću značio “legalizaciju etničkog čišćenja”, Јović je rekao da su “najveće žrtve etničkog čišćenja bili Hrvati” i da bošnjački političari pomalo zaziru od podatka da je danas Hrvata manje za 43 posto nego 1992. godine, jer bi to pokazalo da je nad hrvatskim narodom u BiH izvršen svojevrstan genocid.
Profesor demografije na Filozofskom fakultetu u Istočnom Sarajevu Stevo Pašalić rekao je da je bošnjačka argumentacija neodrživa i antiustavna te dodao da “u svim višenacionalnim evropskim i drugim državama popis obuhvata nacionalnu, jezičku i vjersku pripadnost”.
Srna