IDF zabranio vojnicima da igraju Pokemon Go

arhiva

IslamBosna.ba– Izraelska vojska je zabranila svojim vojnicima da igraju igricu Pokemon Go, navodeći da aplikacija može ugroziti sigurnost.
U saopćenju vojska navodi da njeni vojnici neće moći igrati igricu kada su u bazi ili na dužnosti, kazavši da se boje da bi fenomen igrica, koja aktivira kameru na mobilnim telefonima i locira mjesto na kojem se igrač nalazi, mogla završiti odavanjem tajnih informacija i lokacija.
Dalje navode da je vojska zabrinuta da bi vojnici slučajno mogli skinuti špijunsku verziju igrica koja bi onda mogla špijunirati vojnike i njihove cjelodnevne aktivnosti.
Igrica, koja je pokrenuta prošlog mjeseca, omogućila je korisnicima da u realnom životu istražuju okolinu i na određenim lokacijama uhvate virtuelno stvorenje iz igre.
Igrica je već izazvala velike kontroverze, a kriminalci je koriste kako bi namamili žrtve na mjesta gdje mogu biti opljačkane ili napadnute.

Visoki zvaničnik libanske vojske također tvrdi da izraelska obavještajna agencija, Mossad, stoji iza igrice i da je koriste kako bi špijunirali Liban. Egipat također navodi da vladine agencije istražuju da li popularnu igricu treba smatrati prijetnjom nacionalnoj sigurnosti.
Također igrica je stavila pod upitnik i zdravlje igrača.
Izraelsko udruženje oboljelih od raka je kazalo da osobe koje igraju ovu igru ne bi trebale dugo vremena provoditi na vani igrajući igricu tokom ljetnih dana kao bi izbjegli prekomjerno izlaganje Suncu.
“U samoj igri, pojedini od hvatača Pokemona uvijek nose bejzbol kape”, stoji na internet stranici udruženja. “U stvarnom svijetu također se pobrinite da nosite kapu prije nego što izađete na otvoreno područje”.
Izraelska hitna služba Magen David Adom je također pozvala na oprez, naglašavajući da se dogodilo nekoliko nesreća povezanih sa igricom. Prošle sedmice, tinejdžerka je pala sa bicikla dok je igrala igricu i pretrpjela je ozljedu glave, dok se 35- godišnji igrač zabio u staklena vrta i pretrpio obilno krvarenje u nogama
“Očigledno da igrica nije tako prijateljska kao što smo mislili”, stoji u saopćenju grupe.

IslamBosna.ba