Egipatska policija zapalila kuće političkih zatvorenika

arhiva

IslamBosna.ba- Egipatske snage sigurnosti zapalile su stanove tokom racije u ponedjeljak ujutro, a aktivisti navode da je ovo prvi put da nešto ovako dogodilo.
Policija je izvršila raciju u Damijetti, malom primorskom mjestu na oko 200 km istočno od Aleksandrije rano u ponedjeljak ujutro, u predgrađu koje je poznato jako uporište protiv vlade.
Sigurnosne snage su upale u stan Merjem Turk (29) koja se zajedno sa mlađom sestrom nalazi u zatvoru zbog učešća u protestima protiv vlade u Damijetti.

10356172_10153502946873549_63141443307885830_n
Merjemin suprug Muhammed Adel Balbula i dvoje djece, od pet i tri godine, su bili u stanu kada je počeo požar, navode svjedoci i spašeni su nakon što je požar zahvatio objekat.
Aktivisti navode da Muhammed Adel Balbula nije uhapšen, a on je kasnije postavio fotografije zgrade u plamenu na svoj Facebook profil.

“Već ste ubili naše najmilije, pa kako nam može onda naškoditi paljenje stana”, napisao je on.
Istaknuti aktivista Ammar Metava je kazao da su zapaljene kuće još dva mještana koji se trenutno nalaze u zatvoru zbog učešća u anti-vladinim protestima.
Egipatsko Ministarstvo vanjskih poslova nije objavilo zvanično saopćenje povodom racije i paljenja objekata.
Predsjednik Abdelfettah es-Sisi je obećao prošlog mjeseca da će uvesti nove zakone za borbu protiv policijske brutalnosti nakon što je policajac ubio taksistu u neizazvanom napadu.

IslamBosna.ba