Iran ima više raketa nego što može sakriti

arhiva

IslamBosna.ba– Iranska Revolucionarna garda ima toliko raketa da ne znaju gdje da ih sakriju, kazao je viši zapovjednik tokom džuma-namaza u petak, nakon što su Sjedinjene Američke Države zaprijetile da Iranu nametnu sankcije.
“Nedostaje nam dovoljno prostora u našim skladištima kako bismo smjestili naše rakete”, kazao je general Husejn Sulejmani, zamjenik glavnokomandujućeg ove garde, govoreći u vezi iranskog programa balističkih raketa.
“Na stotine dugih tunela je puno raketa spremnih da polete i zaštite naš integritet, nezavisnost i slobodu”, kazao je on u Teheranu, obećavajući da nikada neće ‘zaustaviti razvoje odbrane’.
Iranska državna televizija emitovala je u oktobru snimak takvih podzemnih raketnih baza.
Wallstreet Journal je, pozivajući se na anonimne američke zvaničnike, javio da američka administracija sprema nove sankcije protiv kompanija i pojedinaca koje se sumnjiče za umiješanost u iranski program izrade balističkih raketa.Nove mjere mogle bi da obuhvate desetine kompanija i pojedinaca iz Irana, Hongkonga i Ujedinjenih Arapskih Emirata.

Iranski predsjednik Hasan Ruhani naredio je ministru odbrane da dodatno razvije iranski raketni program, kako bi odgovorio na američku prijetnju da Teheranu nametne nove sankcije zbog testa balističkih projektila koje je Iran sproveo u oktobru.

U pismu upućenom iranskom ministru odbrane Husejinu Deganu, Ruhani je napisao, kako javlja iranska agencija IRNA, da oružane snage moraju da brzo i značajno povećaju svoje raketne kapacitete s obzirom da američka vlada i dalje nastavlja svoju neprijateljsku politiku i nelegalno miješanje u unutrašnja pitanja Irana.

Iran Arape smatra svojim političkim neprijateljima u Iraku u oblastima Šama, dok ih svojim ideološkim i frakcionaškim neprijateljima smatra u svim krajevima svijeta, obzirom da skoro svi Arapi pripadaju sunizmu. Iran je prva muslimanska država u svijetu koja je svoj ideološki šiitski identitet (Iranci su šije isna ašerije) proklamovala kroz svoj ustav. U ovome je identična Izraelu koji je svoj vjerski identitet postavio kao temelj svoga postojanja. Isto tako i Iran svoj šiitski pravac smatra temeljom svog ideološkog identiteta. Iran je također prva islamska država koja je institucionalizirala sektaštvo kroz ustavne okvire i nametnula ga kao obavezujući okvir za političko djelovanje u Iranu, ali i u regionu. Iran prva zemlja koja je svoje sektaške milicije uzela kao instrument političke borbe u susjednim zemljama. Koristi ih za jačanje svoga utjecaja i direktno ih organizira, oprema, obučava i finansira. Čak, svi iranski saveznici u regionu pripadaju sektaškom pravcu.

Aktivnosti šiitske da’ve su veoma jake u mnogim arapskim zemljama, tako da šije danas čine procentualno značajan dio stanovništa Libana, Jemena, Bahrejina, Kuvajta, Iraka, Sirjie. S druge strane, sve aktivnosti sunija u Iranu pod budnim su okom iranskih službi bezbjednosti, tako da su nerijetki slučajevi ubijanja i zlostavljanja sunitskih alima i vjernika pod plaštom navodnog antidržavnog ili špijunskog djelovanja.

IslamBosna.ba