Pred britanskim šerijatskim sudovima sve je više slučajeva u kojima svoje trgovačke i druge civilne sporove rješavaju i građani koji nisu muslimani, pišu britanski mediji.

U Muslimanskom arbitražnom tribunalu (MAT), organizaciji koja vodi pet šerijatskih sudova, navode kako u pet posto njihovih slučajeva jedna od stranaka nije muslimanske vjere, a dio nemuslimana preferira šerijatske sudove jer su postupci manje komplicirani ii procedura je neformalnija nego na običnim sudovima.

Londonski Times navodi primjer nemuslimana koji je svoga poslovnog partnera muslimanske vjere tužio tribunalu kako bi riješili spor oko profita u njihovoj zajedničkoj kompaniji.

Uzbunjeni protivnici

Nemusliman tužio  biznis partnera muslimana i dobio parnicu.

Nemusliman je tvrdio da je između njih postojao usmeni dogovor. Tribunal je ustanovio da je zbog određenih stvari koje je musliman radio, taj dogovor i dalje bio na snazi. Nemuslimanu je dodijeljeno 48.000 funti – rekao je za Times glasnogovornik tribunala Freed Chedie.

Dodao je kako je tribunal odlučivao u još barem 20 slučajeva u kojima su jedna od stranaka bili ljudi koji nisu muslimanske vjere. No, ta je vijest alarmirala aktiviste koji se protive upotrebi šerijatskog zakona u Britaniji.

Morate se zapitati zašto se to događa. Kakve bi uopće prednosti mogli imati od toga da se obrate islamskom sudu. Svaki šerijatski sud primijenit će one aspekte prava koji su suprotni britanskom pravu, na primjer način na koji ti zakoni tretiraju žene – tvrdi Denis MacEoin koji je za think-tank Civitas objavio izvještaj o širenju šerijata u Britaniji.

Prema njihovoj procjeni, u Britaniji uz 19 službenih šerijatskih sudova postoji još barem 65 neformalnih šerijatskih vijeća. Protivnici takvih sudova tvrde da oni predstavljaju opasnost, posebno za žene koje bi mogle imati manja prava od muškaraca.

No, glasnogovornik Muslimanskog vijeća Britanije, Inayat Bunglawala, tvrdi da  svi trebaju imati pravo na rješavanje sporova na šerijatskim sudovima, pod uvjetom da se ne krše britanski zakoni i da postoji dobrovoljni pristanak obiju strana.

Nema problema

Problem sa šerijatskim tribunalima, sve dok se oni drže britanskih zakona, nema ni barunica Warsi, ministrica za koheziju društvenih zajednica i socijalnu akciju u konzervativnoj vladi u sjeni, inače i sama muslimanka. Ona  je upozorila da u Britaniji već postoje mnoga arbitražna tijela za alternativno rješavanje sporova, uključujući i rabinske sudove.

Jutarnji.hr

By teha5

Leave a Reply