Sahara postaje sve zelenija?

0

sahara_zelenaŠirenje pustinje, suša i očaj – to je ono što globalno zagrijavanje “sprema” za Afriku – ili je bar ono što nam govore. Međutim, upravo je ukazano na potpuno drugačiji razvoj događaja, prema kome bi se sve više temperature ustvari pogodovale milionima Afrikanaca u najsuhljim dijelovima kontinenta.

Naučnici sada uviđaju da su pustinja Sahara i regioni u blizini sve zelenija, zahvaljujući sve češćim padavinama, piše “National Geographic”. Ukoliko se ovakav scenario nastavi, kiše će revitalizovati sušne regione.

Trend smanjivanja pustinje podržan je modelom mjenjanja klime, koji predviđaju povratak uslova koji su prije oko 12.000 godina pretvorili Saharu u raskošnu savannu.

Zeleni dijelovi u pustinji vide se na satelitskim snimcima regiona, uključujući i Sahel, polupustinjsko područje na granici sa Saharom, koje se proteže na nekih 3,860 kilometara. Fotografije načinje u periodu od 1982. do 2002. pokazuju da se zelenilo širi u Sahelu. Vegetacija se uvećala i u centralnom dijelu Chada i zapadnom Sudanu, ukazali su naučnici.

Ovo se možda događa jer vreo vazduh ima više kapaciteta da drži vlagu, koja zauzvrat stvara više kiše, dodali su naučnici.

 

24sata.info

Leave a Reply