Hirošima: Samo jedna bomba odnijela 140.000 života

0

hiroshima

U Japanu se obilježava 64. godišnjica prvog svjetskog napada atomskom bombom. Japan se prisjeća žrtava bombardiranja Hirošime koje je ubila bomba “Dječačić” bačena na grad.

Hirošima je bio jedan od malobrojnih gradova koji su bili pošteđeni napada konvencionalnim oružjem. Od 255.000 stanovnika većina su bili civili, a njihove je živote ugasila samo jedna bomba od 4090 kilograma.

Napad se dogodio pred sam kraj Drugog svjetskog rata, po zapovijedi Harryja S. Trumana, kojoj je prethodio ultimatum Japanskom carstvu u kojem su sadržani uvjeti predaje Japana, 26. jula. Nakon pada druge bombe nazvane “Debeljko”, na Nagasaki, Japan se u roku od šest dana predao, te je pacifički sukob SAD-a i Zemlje izlazećeg sunca službeno završio.

U trenutku kad je bomba eksplodirala, 600 metara nad Hirošimom, poginulo je 70.000 ljudi, a od radijacije i ozljeda zadobivenih u trenutku detonacije umrlo je još 70 do 80 tisuća ljudi. Temperatura na tlu u blizini eksplozije iznosila je do 5000 stupnjeva Celzijevih, a snažni val vjetra i plamene oluje uništio je sve unutar 13 četvornih kilometara.


Nakon prve bombe Truman zaprijetio “kišom razaranja”

djecacicBombardiranje je prošlo savršeno po planu. Bombu je nad Hirošimu odnio zrakoplov B-29, nazvan Enola Gay, po majci pilota, te je bomba ispuštena u 20 sati i 15 minuta. “Dječačiću” koji je u sebi nosio 60 kilograma urana-235 trebalo je 57 sekundi da padne na visinu detonacije od 600 metara. Zbog vjetra je bomba promašila svoju metu za otprilike 800 metara, no to nije previše značilo za 30 posto ubijene populacije Hirošime.

Vidjevši razaranje grada, predsjednik Truman nije posustao te su se američke vlasti još više ‘osokolile’, vidjevši kakvu moć posjeduju. “Ako sad ne pristanu na naše uvjete, mogu očekivati kišu razaranja iz zraka kakva nikad prije nije viđena na ovoj zemlji”, rekao je Truman nakon prve bombe.

Prije godinu dana objavljenje su fotografije bombardiranja Hirošime koje javnost ranije nije imala prilike vidjeti, a snimio ih je anonimni Japanac. Pronašao ih je Robert L. Capp i donirao Hoover Arhivu 1998. godine.

javno.com

Leave a Reply