Bit će gore: BiH neće moći vraćati kredit
Lasić: Zbog sadašnjega kratkoročnog premošćivanja ove krize, zbog kredita MMF-a, državna će se vlast za dvije-tri godine naći u još goroj krizi. Iz lošega idemo u još gore.
Na računu Centralne banke BiH nalazi se oko 200 milijuna eura prve tranše kredita koji je BiH ugovorila s Međunarodnim monetarnim fondom (MMF), a trebala bi postati operativna kad oba doma Parlamenta Federacije BiH usvoje rebalans proračuna, što bi se moglo dogoditi već do kraja ove sedmice.
Spriječen kolaps
Vlasti tvrde kako će dobivanjem kredita biti izbjegnut potpuni finansijski kolaps zemlje koji nas je očekivao već u septembru i oktobru, no ekonomski stručnjaci tvrde – vlast i MMF vode nas u još veću zadrženost i ovim kreditom idemo samo iz lošega u gore.
Podsjetimo, čelni ljudi BiH dogovorili su stand-by aranžman s MMF-om vrijedan 1,2 milijarde eura, uz uvjet da budu rebalansirani budžeti i države i entiteta i kantona kako bi se uštedjelo oko 460 miliona KM.
MMF je još tražio smanjenje plaća zaposlenima i naknada socijalnim kategorijama stanovništva, zbog čega je federalna vlada usvojila interventni zakon koji je izazvao niz protesta i socijalnih nemira.
Nakon što kreditna sredstva stignu jasno je kako će biti potrošena samo za pokriće budžetskih dubioza na svim nivoima koje su nastale zbog velike javne potrošnje i socijalnih davanja. Upravo na to upozoravaju pojedini ekonomski stručnjaci, a najglasniji među njima je Jago Lasić, dopredsjednik Privredne komore FBiH.
On je u nekoliko navrata javno i oštro upozorio kako se BiH mora prestrojiti, smanjiti administraciju, ulagati u ekonomiju i poljoprivredu, povećati domaću proizvodnju i potrošnju, te da je to izlaz iz krize, a ne zaduživanje kod stranaca.
– Zbog sadašnjega kratkoročnog premošćivanja ove krize, zbog kredita MMF-a, državna će se vlast za dvije-tri godine naći u još goroj krizi. Bojim se da naše vlasti nisu sagledale situaciju dovoljno duboko i da iz lošega idemo u još gore – kazao je Lasić.
No, on očito razmišlja dugoročno kakve posljedice čekaju BiH, dok to isto ne čine vladajući političari koji moraju utišati nezadovoljstvo građana, te ponovno zadobiti njihovo povjerenje kako bi za njih glasovali na općim izborima koji BiH očekuju u oktobru 2010. godine.
Povećana zaduženost
Prednost BiH do sada je bila njezina mala vanjska zaduženost, koja iznosi oko 2,2 milijarde dolara, međutim, uzimanjem kredita od MMF-a ta će se zaduženost odjednom povećati za 70 posto.
Rok otplate kredita je pet godina, uz grace period od tri godine, otpočevši od svake doznačene tranše. Kamatna stopa je promjenjiva, a trenutačno je 1,45 posto na godinu, no u nastavku će je određivati MMF ako BiH ne bude uredan platiša.
Ono što je već sad jasno jest da BiH taj kredit neće moći vraćati, nakon čega će ići u nova kreditna zaduženja i tad će u potpunosti ovisiti od stranih moćnika.
Izvor: Slobodna Dalmacija
Obrada: IslamBosna.ba