L´Aquila: Milijarde praznih obećanja
Malo tko vjeruje da će ovoga puta biti drukčije, da će obećana pomoć Africi stići u opsegu i u roku kako je dogovoreno.
Skupu čelnika država elitne skupine G8 zadnjeg dana samita za stolom su se pridružili i lideri afričkih zemalja te brojnih nevladinih organizacija.
Tema su bili problemi Afrike, u prvome redu glad, pa bi najrazvijenije zemalja svijeta trebale pokazati da će poštovati dana obećanja i odobriti program od 20 milijardi dolara za pomoć poljoprivredi, što je predstavljalo svojevrsno iznenađenje posljednjeg dana skupa, posebno nakon neuspjelih pokušaja dogovora oko pitanja klime i trgovine.
Svi su se složili da je prijeko potrebno pomoći Crnom kontinentu, a to se, doduše, slože svake godine.
Međutim, u dokumentu se ne spominje odnosi li se taj novac na onaj koji su moćnici već obećali Africi 2001. godine i nisu nikada isplatili, ili će pokriti dugove, te uz to još pomoći s upravo obećanih 20 milijarda. Jer ako je riječ o prvoj varijanti – nismo se pomaknuli s mrtve točke – objašnjava Kumi Naidoo, predsjednik Svjetske udruge protiv siromaštva.
Cilj nove strategije jest siromašnim seljacima omogućiti da sami proizvode više hrane, povećanje produktivnosti, umjesto da ovise od tuđih isporuka pomoći.
No, da je skepsa utemeljena svjedoči i podatak da je na skupu osmorice u Gleneaglesu 2005., obećano godišnju pomoć za siromašne povećati na 50 milijarda dolara do 2010. godine. Dakako, sve je ostalo samo na obećanju.
Važnost dogovora G8 o pomoći siromašnima rječito oslikava ocjena britanske humanitarne udruge ActionAid koja je poručila da milijarda ljudi u svijetu gladuje te zato odluke G8 mogu doslovce učiniti razliku između života i smrti miliona stanovnika zemalja u razvoju.
Lideri Grupe 8 najrazvijenijih zemalja svijeta progovorili su i o globalnoj ekonomskoj situaciji, pa su s trunkom optimizma naznačili da vide znakove stabilizacije svjetske ekonomije, ali i upozoravaju da rizici i dalje postoje.
Izvor: slobodnadalmacija.hr