Obilježavanje 11. jula u Stockholmu

0

srebrenica_11juliObilježavanje srebreničke tragedije, sjećanje na žrtve genocida, ili zločina nad narodom, kako ga je i Međunarodni sud pravde proglasio, i ove će se, kao i svake godine, 11. jula održati na raznim mjestima širom planete, svuda gdje danas žive raseljeni građani Bosne i Hercegovine.

U Stockholmu će ovim povodom biti postavljena instalacija “Što te nema”, mlade autorice Aide Sehović, koju su već ranije vidjeli gradovi: Sarajevo, New York, Tuzla i Hag. Bit će to svojevrsna manifestacija s porukom da se ne zaboravi genocid u Srebrenici, kao simbol tragedije koja se desila građanima BiH 90-tih godina, ali i da se započne konverzacija o istini, sjećanju, identitetu, historiji i pravdi.

Organizatori i pokrovitelji cijelog projekta su Islamska zajednica u Švedskoj u saradnji sa svim bh. savezima. Manifestacija će se odrzati 11. jula od 12.00 do 15.00 sati, na Norrmalmstorgu u Stockholmu, na istom mjestu gdje su se ranih 90-tih redovno održavale demonstracije protiv rata u BiH.

– Sama instalacija se sastoji od fildžana koji se taj dan postavljaju na prometno mjesto. Fildžani se redaju jedni pored drugih, a zatim se u njih sipa bosanska kafa koja se pravi tokom dana na licu mjesta. ČCitava poenta instalacije je da se, tokom postavljanja fildžana i sipanja kafe, uključi što više ljudi u projekat, uključujući i prolaznike, da bi se započela jedna iskrena konverzacija. Tom prilikom sama slika fildžana punih kafe i postavljenih za ubijene ljude iz Srebrenice koji je nikada neće popiti, zaista kreira jednu posebnu, intimnu atmosferu koja omogućuje razmjenu mišljenja i osjećaja u vezi sa cijelom srebreničkom i bosanskohercegovačkom tragedijom… – kaže autorica instalacije, Aida Šehović.

Aida Šehović je rođena 1977. godine u Banja Luci. Rat ju je kao i hiljade drugih izbjeglica odveo u inostranstvo. Živjela je u Turskoj i Njemačkoj, i na kraju stigla u SAD. Danas živi u New Yorku, gdje završava magistarski studij iz primjenjene umjetnosti. Većina njenih radova su interaktivni jer voli da sarađuje s drugim ljudima, ili su u obliku instalacija, kao sto je ovaj “Što te nema?”, koji je nastao kao umjetnički projekt iz potrebe da se ne zaboravi genocid u Srebrenici.

– Za svaku postavku se prikupljaju i dodaju novi fildžani, čiji se broj zbog toga povećava svake godine, jer simbolično prati broj identifikovanih, sakupljenih i ukopanih srebreničkih zrtava. Fildžani se prikupljaju prije same instalacije, ali se mogu donijeti i na sam dan postavke. Ja od početka sarađujem sa “Ženama Srebrenice” na ovom projektu i one su mi aktivno pomogle da do sada prikupim većinu fildzana, a imale su i priliku da lično budu tu tokom postavke u Tuzli.
Jedan od mojih najdražih trenutaka tokom ovog projekta je bio kada mi je jedna žena sa svojim mužem donijela fildžan koji je star i u njenoj familiji preko 40 godina i koji je ona naslijedila od svoje sestre, ali ga je maksuz donijela tokom prve postavke u Sarajevu 2004. godine jer je smatrala da taj fildžan pripada ovom projektu i da je njegovo pravo mjesto baš tu među ostalim sakupljenim fildžanima.

Ovo, je naravno, poziv svima onima koji ce se 11. jula pridružiti manifestaciji “Što te nema?” u Stockholmu, da sa sobom ponesu jedan fildžan i da ga pridruže svim dosad skupljenim fildžanima iz kojih se pije kafa za sve one koji “nisu došli”, kako to Srebreničani kažu za svoje poginule i nestale. Svaki fildžan u ovom projektu vrijedan je i vazan, i nezamjenjiv, jer simbolično predstavlja jednu osobu.

I, iako je juli mjesec odmora, iako je većina naših građana već na putu prema jugu, ipak se nadamo da će svi oni, koji su još uvijek u Stockholmu, obavezno prisustvovati ovoj manifestaciji i popiti fildžan kafe za sve srebreničke zrtve. Zato još jednom ponavljamo: Norrmalmstorg, 11. juli od 12.00-15.00 sati.

IslamBosna

Leave a Reply