Tajjib je navedeno rekao u izjavi nakon sastanka sa Ahmedinedžadom, zahtjevajući da ‘Iranski predsjednik poštuje Bahrein kao bratski arapski narod i da se ne miješa u poslove zemalja Zaljeva.

U mjesecu oktobru Bahren je povukao svog diplomatskog predstavnika iz Irana kako bi protestvovao zbog miješanja Teherana u unutrašnje poslove zemalja Zaljeva. Šiitski Iran je podržao demonstracije bahreinskih šiija nad sunitskom monarhijom.

Nakon sastanka u utorak Ahmedinedžad je održao konferenciju za štampu na El-Azharu u kojoj je istakao kako je došao iz Irana da kaže kako su Egipat i narod Egipta u srcu iranskog naroda.

Ali viši savjetnik rektora El-Azhara, Hassan el-Šafi,koji se obratio nakon Ahmedinedžada osvrnuo se na pojedine šiite i njihovo vrijeđanje pojedinih ashaba Poslanika Muhameda,s.a.v.s., dok je iranski predsjednik slušao sa primjetnom nelagodom.

“Razgovori su bili otvoreni”,kazao je Šafi osvrćući se na razgovor Ahmedinedžada i Tajjiba.

Ranije, Ahemedinedžad je razgovarao o sirijskom sukobu sa predsjednikom Egipta, Muhamedom Mursijem.

Ovo je prva posjeta iranskog vođe Egiptu u posljednjih nekoliko decenija.

Mursi, žestoki protivnik stavova Ahmedinedžada bliskog postojećem sirijskom režimu, susreo se iranskim vođom na aerodromu u Kairu nakon njegovog dolaska na samit Organizacije islamske saradnje (OIC).

Tokom svog boravka u Egiptu iranski predsjednik bio je meta napada cipelom,ali je napadač, inače Sirijac, promašio. Napad cipelom u arapskoj kulturi jedan je od najtežih načina omalovažavanja javne ličnosti.

Napadač je iranskog predsjednika promašio dva puta, a nekoliko muškaraca odmah je zaštitilo Ahmadinedžada i odvelo ga do automobila.

Najpoznatiji slučaj gađanja cipelom bio je onaj 2008. godine kada je tadašnjeg američkog predsjednika Georgea Busha pogodio lokalni novinar tokom njegove posjete Bagdadu.

IslamBosna.ba

By teha5

Leave a Reply