“Koliko košta Srbija”: Šejh otvara banku, kupuje Jat?
Šejh Muhamed bin Zajed el- Nahjan planira velika ulaganja u Srbiju. U poljoprivredu bar 200 miliona eura. A kako srbijanske Novosti prenose, interesuje ga i JAT.
Princ prestolonaslijednik Ujedinjenih Arapskih Emirata, šejh Muhamed bin Zajed el-Nahjan sastao se u Beogradu sa najvišim srpskim zvaničnicima.
Dolazak arapskog šejha je uzvratna posjeta Srbiji. Prije tri mjeseca u Abu Dabiju su bili srpski ministri odbrane i finansija Vučić i Dinkić.
Ova trodnevna posjeta Muhameda bin Zajeda označila je i konkretizaciju dogovora postignutih u Abu Dabiju.
Izvjesno je da će kompanija “Al Dahra”, koja je u vlasništvu šejha el-Nahjana, za oko 100 miliona eura, postati sa 80 odsto većinski vlasnik osam srbijanskih poljoprivrednih kombinata, koji posjeduju oko 9.000 hektara zemlje.A Srbija će ostati manjinski suvlasnik u ovim kombinatima.
Planirano je i da ova firma u zakup uzme i 14.000 hektara obradivih površina, po cijeni od 250 eura po hektaru godišnje. Partner iz Abu Dabija obavezuje se i na investiranje od 100 miliona evra u opremu i sisteme za navodnjavanje.
Pored toga, načelno je postignut dogovor da preko Razvojnog fonda Abu Dabija Srbija dobije donaciju ili “mehki” kredit, a koji bi se dijelom koristio za čišćenje i formiranje kompletne mreže za navodnjavanje i odvodnjavanje kanalom Dunav – Tisa – Dunav, kroz Vojvodinu, ali i tokom Dunava i Velike Morave u užoj Srbiji.
Drugi dio novca iskoristio bi se za dugoročne (na deset godina) kredite poljoprivrednicima namijenjene kupovini nove opreme, prije svega sistema za navodnjavanje “kap po kap”. Šejh Muhamed bin Zajed preko svojih kompanija, planira da uloži i oko 150 miliona eura u razvoj novih vojnih tehnologija, prije svih raketni sistem NORA i ALAS, kao i u izvoz srbijanske municije i oružja.
Partneri iz Ujedinjenih Arapskih Emirata, tačnije šejh Tahnin (rođeni brat princa) planiraju da u Srbiji otvore i banku, radi o islamskom bankarstvu. Njen osnivač bila bi jedna od najvećih banaka arapskog svijeta Prva zaljevska banka.
Ulazi se i u pregovore koji bi trebalo da se okončaju otvaranjem nove fabrike poluprovodnika i čipova, a kakve zainteresovana kompanija “Mubadala” već ima u Singapuru i državi New York. Najvažnije za realizaciju ovog projekte jeste odgovor srbijanske strane može li da se osigura 1.500 do 2.000 inženjera potrebnih za ovaj poduhvat. Projekat je, kako pišu Novosti, vrijednosti oko osam milijardi dolara, a koliko danas vrijede “Mubadaline” fabrike u Aziji i Americi.
Kako partneri iz Abu Dabija trenutno rade servisiranje aviona u svojim hangarima u Švajcarskoj, vrlo su zainteresovani da taj posao prenesu u Beograd, odnosno da kupe “Jat tehniku”. Interesovanje postoji i za srbijanskog avio-prevoznika.
Šeja su na aerodromu “Nikola Tesla” dočekali prvi potpredsjednik Vlade Srbije i ministar odbrane Aleksandar Vučić, ministar finansija i privrede Mlađan Dinkić, načelnik Generalštaba Vojske Srbije Ljubiša Diković i direktor Bezbednosno-informativne agencije Nebojša Rodić.
Nakon svečanog dočeka na aerodromu gdje je sletio svojim avionom, šejh Muhamed bin Zajedje otišao u ‘Predsedništvo Srbije’. .
Sa šejhom UAE razgovarali su predsjednik Srbije Tomislav Nikolić, predsjednik Vlade Ivica Dačić, prvi potpredsjednik Vlade Aleksandar Vučić, potpredsjednici Vlade Jovan Krkobabić i Rasim Ljaljić i ministar finansija Mlađan Dinkić.
Kako je saopšteno iz kabineta predsjednika Srbije, zvaničnici su razgovarali o mogućnostima unaprjeđenja i razvoja bilateralnih odnosa Srbije i UAE.
Predsjednik Nikolić istakao je značaj saradnje između Srbije i UAE, posebno u sferi poljoprivrede, visokih tehnologija i u razvoju odbrambenih tehnologija i specijalizovane industrije.
Inače, veliki izvoznik nafte – Ujedinjeni Arapski Emirati imaju privredu koja se razvija najbrže na svijetu. Očekuje se da u 2013. ostvari rast realne ekonomije od 3,2 odsto, isti kao i prošle godine.
Pitanje koje se samo po sebi nameće hoće li arapski postati najpopularniji jezik u Srbiji i time prebaciti turski na drugo mjesto i da li je šejh upoznat sa dešavanjima na Balkanu u proteklih 20 godina?
(B92/IB)