Novinar zapaža da Ustav smanjuje ovlasti predsjednika, što predstavlja porast osnovnih prava građana, kao i smanjenje ovlasti i uticaja vojske, što nije bio slučaj sa prethodnim režimom. Ono što je očito, jeste da sada vjera ima pojačan uticaj, a ovaj segment se ogleda u angažovanosti i uključenosti u društvene tokove Al Azhara, kao najpoznatijeg univerziteta u regiji.

U naslovu „Novi egipatski Ustav- više ljudskih prava i jasno prisustvo vjere“, autor teksta Rainer Hermann, kaže da je Ustav dobio podršku većine građana i da predstavlja važan korak naprijed, uprkos tome što ovakav ustavni pravac nije uobičajen. On dodaje da pravljenje Ustava dobiva dodatnu težinu, zato što je sastavljen jako brzo i u vrijeme nasilja i pritiska od strane opozicije, a kroz medijske osude da je Ustav negativan i štetan za narod.

Hermann primjećuje da je novi Ustav naslonjen na onaj iz 1971. godine. Mnogi zakoni su jako slični, ali postoji mnogo promjena među kojima su najvažnije one koje govore o oduzimanju ovlasti predsjedniku države i onih koji garantuju veću slobodu građana Egipta. Pisac dodaje da je osnovna odrednica Ustava „suverenitet naroda“ i usvajanje demokratskog sistema koji podrazumijeva mirni prijenos vlasti i slobodne izbore. Povezivanje osnovnih tačaka Ustava sa Božijim zakonom je izazvalo mnoge osude od strane sekularista, dok je kod većina građana to bio razlog zadovoljstva, a prvi put u historiji Egipta se garantuje socijalna pravda. Također, treba napomenuti da su i seljaci dobili prava koja nikada nisu imali, dodaje Herman.

Novine su pohvalile i ukidanje tzv. “predsjedničkog sistema”, te balansiranje vlasti između predsjednika i parlamenta, pogotovo što novi Ustav omogućava predsjedniku dva mandata po četri godine, za razliku od starog sistema, gdje se omogućavao mandat na šest godina, sa mogućnošću ponovnog kandidiranja više puta.

Jedan politički analitičar lista „Frankfurter Allgemeine Zeitung“, u istom tekstu kaže: „Ustav oduzima ovlasti predsjednika da  proglasi ratno stanje, te ih prenosi na Vijeće za nacionalnu sigurnost i Parlament zajedno. Ustav, također, zabranjuje predsjedniku da uvodi vanredne mjere, osim ako nije odobrena od strane Parlamenta, a Narodna skupšitina se može raspustiti isključivo putem referenduma.“

Herman još dodaje da novi Ustav garantuje mehanizme kojima može obezbijediti neovisnost sudstva, a reguliše i potpuni nadzor pravosuđa nad osuđenicima u zatvorima, te daje slobodu u pravljenju organizacija i udruženja koja se bore za ljudska prava. Ono što treba naglasiti jeste i to da Ustav promovira i zalaže se za slobodne medije i nema niko pravo da zabrani određenu medijsku kuću bez sudskog naloga, zaključuje Hermann.

Izvor: islammemo

Prijevod i obrada akos.ba

By teha5

Leave a Reply